Haberler
Trend

Samsung Yeni Telefon Modellerini Türkiye’de Satmayabilir

Güney Koreli teknoloji firması Samsung, Türkiye'de rekabet kurumu tarafından Google'a verilen ceza sonrası Android uygulamaların güncelleme desteğinin önünün kapanma olasılığı nedeniyle yeni akıllı telefon modellerinin Türkiye satışını durdurabileceği öğrenildi.

Rekabet Kurumu tarafından alınan Google kararı, Samsung’u harekete geçirdi. Eğer Google ile Rekabet kurumu arasında bir anlaşma gerçekleşmezse Samsung’un telefon sevkiyatını durdurabileceği ifade ediliyor. 

Rekabet Kurumu, Google’ın haksız bir şekilde sektörde rakipsiz kaldığını ve rekabete izin vermediği gerekçesi ile şirkete büyük bir ceza kesmişti. Bunun üzerine Google, Türkiye’de faaliyetlerini sonlandırma kararı alacağını açıklamıştı. Yaşananlarla birlikte Samsung da konu hakkında harekete geçti. Gelen bilgilere göre Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung, ilk etapta Türkiye için yapacağı lansmanları erteleyecek. Ayrıca Google’ın Türkiye’den tamamen çekilmesi halinde şirket Türkiye’ye telefon sevkiyatını durduracak. Bu da kullanıcıların yeni modellerle tanışamamaları anlamına geliyor.

Sektörde yayılan ve pek çok saygın kişi tarafından doğrulanan bu bilgi ışığında Samsung’un Türkiye pazarından çekilmesi söz konusu. Operatörler tarafından ortaya atılan bu iddiaya göre eğer Google ile Rekabet Kurumu arasında bir anlaşma gerçekleşmezse Samsung yeni telefonlarını Türkiye’ye sunmayacak. 

Google İle Görüşmeler Sürüyor

Alınan istihbarat bilgilerine göre Rekabet Kurumu ve Google arasındaki görüşmeler devam ediyor. Eğer Google Türkiye piyasasından çekilme kararı alırsa yeni çıkacak Android cihazlarda Google Play kullanılamayacak. 

Samsung’un alınacak karara göre pozisyonunu koruması ya da Türkiye’den tamamen çekilmesi bekleniyor. Tabii ki Samsung’un ardından diğer teknoloji şirketlerinin de ülkedeki etkinliklerini sınırlaması söz konusu. Kullanıcılar ise sorunun bir an önce çözülmesini talep ediyorlar.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı