Korona Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılacak? Korona Virüs Aşısı Kimlere Yapılacak?

Korona Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılacak? Korona Virüs Aşısı Kimlere Yapılacak?

Türkiye’de aşılama çalışmaları an itibari ile hazırlanmaya başladı. Aralık ayının son haftasına kadar aşılamanın başlaması ve günde 450 bin kişiye aşı yapılması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı, aşılama çalışmalarının lojistik çalışmalarını sürdürüyor.

 

Türkiye’de aşılama çalışmaları an itibari ile hazırlanmaya başladı. Aralık ayının son haftasına kadar aşılamanın başlaması ve günde 450 bin kişiye aşı yapılması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı, aşılama çalışmalarının lojistik çalışmalarını sürdürüyor.

Korona virüs salgının yok edecek tek güç, aşı çalışmaları. 70’den fazla aşı şirketi ve devlet aşı çalışmalarını yaklaşık 1 yıldır devam ettiriyordu. Son olarak birkaç aşı şirketi potansiyel korona virüs aşısını ürettiğini bildirdi. Türkiye’de de aşı çalışması dam ederken, önümüzdeki günlerde yurt dışın getirilecek olan aşıların vurulmaya başlanması planlanıyor. Hedef ise günlük 450 bin aşı!

Corona virüs aşısı zorunlu mu olacak, aşı ne zaman gelecek? - Son dakika haberleri

Sputnik’den alınan habere göre Çin’den sipariş edilen 10 milyon doz aşının nasıl vurulacağına dair çalışmalar devam ediyor. Bilindiği üzere korona virüs aşıları 2 aşamalı olarak vuruluyor. Örneğin 1 doz aşı vurulan kişi 2 hafta içerisinde tekrar aşı yaptırıyor. Yani 1 kişi 2 doz aşı kullanıyor. Buna göre de 10 milyon doz aşı sadece 5 milyon kişi için yeterli. 5 milyon kişinin aşılanması da tam gaz devam ediyor. Aşılamada öncelikli olarak hangi grupların aşılanacağına ek olarak ile ve ilçe aşı haritaları, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanıyor.

Aşılamalar Evlerde de Yapılabilir

Potansiyel korona virüs aşısının nasıl dağıtılacağı ve nasıl aşılanma planlamalarının yapılacağına dair araştırmalarda devam ediyor. Bu duruma göre filyasyon ekibine ek olarak aile hekimleri de dahil edilecek. Bunların yanı sıra kronik hastalar, evden çıkamayacak durumda olan bireyler için evde aşılama yapılacak.

Son Dakika! ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda %100 etki sağladı - Haberler

Diğer aşılarda olduğu gibi korona virüs aşısında da takip (karne) sistemi olacak. Oluşturulacak veritaban sayesinde kişilerin aşı olup, olmadığına dair takip oluşturulacak. Sağlık kuruluşlarında aşı yapılacak personellerin de listelerinin istendiği bildirmekte fayda var.

Dünyada Aşı Fazlalığı Olabilir!

Türkiye’deki aşı çalışmaları net olarak 25 Aralık gibi başlanması düşünülüyor. 25 Aralıkla birlikte günde 450 bine kadar kişinin aşılanması planlanıyor. Önümüzdeki sene 2021 Şubat ayında ise dünyada genel bir aşı fazlası oluşabileceği de gelen haberlerde görülüyor. Bunun sebebi ise birçok ülkenin yapabileceğinden yani nüfusundan fazla aşı sipariş etmesinden kaynaklı.

Pfizer'in koronavirüs aşısı 100 çocuk üzerinde denendi

Bilindiği üzere aşıların saklanması için özel muhafaza alanlarına ihtiyaç oluyor. Aşıların saklanabilmesi için 1403 soğuk zincir ve 15 soğuk hava deposunun bulunduğu belirtildi. Bu dolapların az gelmesi durumunda da yeni üretimlerin yapılabileceğine dair bilgi de verildi. Tamamen ihtiyaçlar üzerine planlamaların yapıldığını belirtebiliriz. İkiz doz olarak uygulanacak olan aşı, 60 yaş ve üzerindeki bireylere 20 ila 30 gün içerisinde yapılacak. Daha genç olan bireylere ise 14 gün arayla yapılacağı bildirildi. Önümüzdeki günlerde çalışmaların nasıl ilerleyeceği, nasıl aşılama yapılacağı bildirilecek.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.