Kalp Kapakçığı Sarkması Nedir?

Kalp Kapakçığı Sarkması Nedir?

Kalpte dört adet kapakçık bulunur. Kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında mitral kapak bulunur. Bu kapağında iki adet kapakçığı bulunur.

Kalbin her kasılmasında, kanın geri dönüşünü engellemek için mitral kapak görev yapmaktadır. Kalp gevşediğinde ise, temiz kanın sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesine mitral kapak açılarak yardımcı olur. Mitral kapağın kapakçıklarının, kalp kasıldığı sırada sol kapakçığa doğru bombe yapmasına kalp kapakçığı sarkması ya da mitral kapak prolapsusu denir.

Kalp Kapakçığı Sarkması Nedenleri

Doğuştan gelen veya sonradan olan kalp kapaklarının düz durmasının sağlayan bağlantı yapılarının zayıflamış olması mitral kapak sarkması olarak ortaya çıkar. Kalp kapakçığında sarkma olan hastaların doktora başvurma şikâyetleri arasında, göğüs bölgesindeki ağrılar ve çarpıntıdır. Aşırı çarpıntısı olan kişilerin sigara, alkol, kahve ve çaydan uzak durmaları gerekmektedir.  Bunun yanı sıra doktorun verdiği beta bloker ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Kalp Kapakçığı Sarkması Tanı ve Tedavisi

Ekokardiyografi ile yapılan tetkiklerde kalp kapakçığı sarkması tanısı konabilmektedir. Bu durumun sonucu olarak kalp kapakçığı bozulmuştur. Deforme olan kapak tam olarak kapanamamakta ve bir miktar kan sol kulakçığa geri akmaktadır. Kalp kapakçığı sarkması bazen hafif seyrederken bazen de çok ciddi derecede olmaktadır. İlerlemiş olan mitral kapak yetmezliğinde bazen ameliyat ile mitral kapağın değiştirilmesi gerekebilir. Kapağın yapısında bozulma yoksa ve sadece sarkma varsa kalp kapağının değiştirilmesi gerekmez.
Kalp kapakçığı sarkması ileri derecede olmayan hastalar yaşamlarından sadece kahve ve sigarayı çıkararak normal yaşantılarına geri dönerler. Bilinçli olarak spor yapılabilir. Bir de hamilelik düşünülüyorsa hamile kalınmasında bir sıkıntı yoktur. Mutlaka doktorum belirlediği belli aralıklarla doktor muayenesine gitmelidir.

Kalp kapakçığı sarkması genellikle sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastaların bu durumu sorun haline getirmemeleri gerekir. Doktorlar gerek duyulan ilacı reçetesine yazar ve belirli zamanlarda kişiyi takip eder. Şikâyeti olmayan ancak kalp kapakçığı sarkması olanlar 2-4 yıl takibe alınmalıdır. Şikâyeti olan ve mitral yetmezliği olan hastalar yıllık takibe alınır. Ciddi derecede mitral kapak yetmezliği olan kişilerde kapak onarımı ya da protez kapakla değişim yapılır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.