Görenler Gözlerine İnanamadı! Sağlık Bakanlığı Hareket Geçti!

Görenler Gözlerine İnanamadı! Sağlık Bakanlığı Hareket Geçti!

Türkiye geçtiğimiz haftada gündeme düşen 18 yaşında talihsiz kızın durumunu konuştu. Balıkesir Edremit ilçesinde yaşayan Ümran Dut, yaşadığı tansiyondan kaynaklı gözlerini kaybetti.

 

Türkiye geçtiğimiz haftada gündeme düşen 18 yaşında talihsiz kızın durumunu konuştu. Balıkesir Edremit ilçesinde yaşayan Ümran Dut, yaşadığı tansiyondan kaynaklı gözlerini kaybetti.

Geçtiğimiz hafta haberlerde Ümran Dut konuşuldu. Ümran Dut, henüz 18 yaşında bir genç kız. Küçük yaşadığı yüksek göz tansiyonundan kaynaklı olarak gözlerini kaybedecek noktaya geldi. Çocukluğunu ve hayatını yaşayamayan Ümran’ın feryadı kulak buldu. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de hareket geçerek, Ümran Dut’a yardım eli uzattı.

18 yaşında olan ve küçük yaşadığı yüksek göz tansiyonundan kaynaklı gözlerinin %5’i görebiliyor. Ümran bu durumdan oldukça rahatsız. Gözlerinin farklı bir görselliğe sahip olmasından kaynaklı sosyalleşmekte de sorun yaşıyor.

Ümran Dut’u sokakta gören kişiler gözlerinin gerçek olduğuna inanamıyor. Ümran’ın annesi geçtiğimiz hafta verdiği röportajda, kızının doğru düzgün hayatını yaşamamasından dert yanmıştı. Sosyalleştirirken de oldukça sorun yaşayan anne, Ümran için yardım istemişti.

 

umran.png

Gündemde ses bulan Ümran Dut’un hikayesi birçok kişiyi hareket geçirdi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri Ümran’ın ailesine ulaşarak, Ümran’ın tedavisini üstlendi. Sonrasında Balıkesir Üniversitesi Tığ Fakültesi’ne getirilen 18 yaşındaki talih kız, gerekli muayenelere girdi.

Küçükken yaşadığı oldukça şiddetli göz tansiyonundan kaynaklı olarak neredeyse gözlerini kaybeden Ümran Dut’un yardımına yetkililer koştu. Sağlık Bakanlığı birimlerinden gelen yetkililer Ümran’ın gerekli sağlık süreçlerini üstlendi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin tarafından hastaneye davet edilen Ümran Dut, ailesiyle birlikte Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesine geldi. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş'un koordinesinde olan hastane, Göz Doktoru Hümeyra Yıldırım Can tarafından muayene edildi. Yapılan muayenelerle birlikte Ümran Dut’un biraz daha yaşam konforunun genişletilmesi sağlanacak

Kornea nakil birim sorumlusu olan Mehmet Şimşek’te muaynede’de çeşitli raporlar hazrladı. Göz tansiyonu olduğu belirtilen Ümran Dut için gerekli tetkiklerin yapılmaya devam edileceği belirtildi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinin süreci başlattığı ve Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavileri başlayacak olan Ümran’ın sağlık durumun nereye gideceği oldukça merak ediliyor. Birçok kişinin gözünün ve kulağının Ümran’ın sağlık durumunda olduğu biliniyor. Önümüzdeki günlerde Ümran hakkında gelişmeler bekleniyor.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.