Erkeklere Şok! Koronavirüs Kalıcı Kısırlık Etkisi Yaratıyor!

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, yaptığı açıklama ile gündeme oturdu. Yaptığı açıklamada Covid-19’un erkeklerde kısırlık yarattığını söyleyen Savaşçı, bu kısırlığın kalıcı olduğunu belirtti.

 

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, yaptığı açıklama ile gündeme oturdu. Yaptığı açıklamada Covid-19’un erkeklerde kısırlık yarattığını söyleyen Savaşçı, bu kısırlığın kalıcı olduğunu belirtti. Ayrıca koronavirüs geçiren herkesin virüsü atlatmasından sonra da semptomlarını uzun süre taşıdıklarını sözlerine ekledi. İşte o açıklamada öne çıkan başlıklar.

 

Koku Egzersizleri!

Koronavirüs geçiren kişilerde ortaya çıkan semptomlardan korku ve tat kaybının daha geç geri kazanıldığını ifade eden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, bu sürenin 6 ayı bulabildiğini belirtti. Hastalar üzerinde araştırmaların devam ettiğini söyleyen Savaşçı, şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde bazı hastalarda koronavirüs atlatılmış olmasına rağmen, 6 aya kadar varan bir koku ve tat kaybının yaşandığını belirtti. Koku ve tat kaybının geçici olduğunu ve kalıcı bir hasar bırakmadığını söyleyen Savaşçı, kendilerinin hastanede günde 3-4 defa koku egzersizleri yaptıklarını belirtti. Kısa veya uzun süren tat ve koku kaybından dolayı endişe duyulmaması gerektiğini ifade eden Savaşçı, bu sorunun kalıcı bir tarafının olmadığını sözlerine ekledi.

 

Oksijen Kaybı ve Akciğerlerde Hasar Kalıcı!

Koronavirüse yakalanıp atlatan  kişilerde kalıcı olarak nörolojik rahatsızlıkların olabileceğini ifade eden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, birçok hastada akciğerlerde travmanın ortaya çıktığını belirtti. Akciğerlerin virüs sonrası performans düşüklüğü yaşadığını ifade eden Savaşçı, bazı hastaların virüs sonrası oksijen tüpüne bağlı yaşamaları gerektiğini söyledi. Bazı hastaların tedavisinden sonra kendilerine oksijen tüpü verdiklerini söyleyen Savaşçı, bu kişilerin oksijene bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca virüs sonrası birçok kişide kalp atmaları denen durumun yaşandığını söyleyen Savaşçı, bu durumu yaşayan vatandaşların kardiyolojiye gitmeleri gerektiğini belirtti.

 

Kalıcı Kısırlık İspatlandı!

Yurt dışında yapılan bazı çalışmalarda koronavirüsün erkeklerde kalıcı kısırlığa neden olduğunun ispat edildiğini söyleyen Savaşçı, bu çalışmaların yakın zamanda ülkemizde de başlayacağını belirtti. Erkeklerde ortaya çıkan bazı bulguların üreme toplarında kalıcı hasarlar oluşturduğunu söyleyen Savaşçı, kişinin ağır bir şekilde hastalığı geçirmesi halinde kalıcı bazı durumların daha belirgin olduğunu ifade etti. Ayrıca kadınlarda da saç dökülmesine neden olduğunun ispatlandığını ifade eden Savaşçı, ilerleyen dönemlerde ürolojinin bu konularda ciddi çalışmalar yapacağını ifade ederek, bu kalıcı sorunların yine önümüzdeki yıllarda daha net ortaya çıkacağını belirtti. Yine diş dökülmeleri, kalbin ritminin bozulması ve kalp yetmezliği gibi bazı sorunların d virüs kaynaklı kalıcı durumlar olabileceğini Doç. Dr. Ümit Savaşçı belirtti.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.