Çocuklara Korona Virüs Aşısı Geliyor

Çocuklara Korona Virüs Aşısı Geliyor

Korona virüs tüm şiddetiyle büyümeye devam ederken yeni önlemler alınmaya başlıyor. İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış halinin Hollanda’da bir ilkokulda görülmesi üzerine yetkililer, 12 yaş ve altındaki çocuklara aşı–test yapacak.

 

Korona virüs tüm şiddetiyle büyümeye devam ederken yeni önlemler alınmaya başlıyor. İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış halinin Hollanda’da bir ilkokulda görülmesi üzerine yetkililer, 12 yaş ve altındaki çocuklara aşı – test yapılmasına karar verdi.

Korona virüs salgını tüm şiddetiyle büyümeye ve önüne geleni enfekte etmeye devam ediyor. Uzmanlar maske, mesafe ve hijyenin altını çizmeye devam etse de birçok kişi bunlara aldırış etmiyor. Son olarak da korona virüsün mutasyona uğramış halinin ortaya çıkmasıyla birlikte salgın şiddeti daha da artmış durumda. Ortaya çıkan bu mutasyon, diğer korona virüs çeşidine göre çok daha hızlı bulaş hızına sahip. Bundan kaynaklı olarak önlemlerin en üst noktada olması ve mutasyona uğrayan virüsün yayılmasının önüne geçilmesi gerektiği belirtiliyor.

5e6a02167152d8204048956f.jpg

İngiltere’de ortaya çıkan korona virüsün mutasyona uğramış hali, birçok kişiyi korkutuyor. Birçok ülke başta İngiltere olmak üzere virüsün görüldüğü ülkelere karşı uçuş kısıtlaması ve test zorunluğu getirdi. Türkiye’den de aynı hamlelerin gelişmesi oldukça sağlıklı oldu. İngiltere’de ortaya çıkan yeni korona virüs varyantı, Hollanda’nın Rotterdam kenti yakınlarında bulunan bir ilkokulda da ortaya çıktı. Bunun yaşanmasıyla birlikte Hollanda hükümeti, Salgın Yönetim Ekibinden tavsiye istedi.​​​​​​​

1200x627-korona-virusun-cocuklar-uzerindeki-psikolojik-etkisine-dikkat-1585119521715.jpg​​​​​​​

Ülkenin Salgın Yönetim Ekibi, çocukların Bergschenhoek kasabasındaki ilkokulda çıkan virüs varyantına daha duyarlı olduğu belirtildi. Bundan kaynaklı olarak da 12 yaşında altında olan çocukların teste tabi olmaları gerektiğinin altını çizdi. Hollanda Salgın Yönetim ekibinin aldığı bu karar ise hızlı bir şekilde yürürlüğe girdi ve 12 yaş atlı olan tüm çocukların teste tabi olması sağlandı.

5f045cbfc9de3d23b8d2ac4c.jpg​​​​​​​

Hollanda Salgın Yönetim Ekibi yetkilisi olan Marion Koopmans, yeni virüs varyantının Hollanda’daki yayılımının bu şekilde daha sağlıklı izlenebileceğinin altını çizdi. Sonrasında ise şunları açıkladı, ‘’İngiliz yetkililer bu yeni varyantın çocuklar üzerinde çok daha etkili olduğunu düşünüyor. Bunu anlayabilmemizin en iyi yolu ise 12 yaş ve altı çocukların testlere tabii tutulması. Bu sayede böyle bir durumun varlığına dair fikirlerimiz oluşacak’’ diye ekledi.

detay-rqnz-cover-jpg.webp​​​​​​​

Yeni korona virüs mutasyonunun oldukça korkutucu olduğunun altını çizen yetkililer önlemlerin en üst düzeyde olması gerektiğini belirtti. Aksi takdirde olumsuz sonuçların yaşanması söz konusu. Çünkü ortaya çıkan yeni korona virüs varyantı günümüzdeki popüler korona virüs çeşidine göre oldukça hızlı yayılıyor. Virüs, İngiltere’de ortaya çıkmasıyla birlikte binlerce insana hızlı bir şekilde bulaştı. Türkiye’de ise bu virüs varyantının görüldüğüne dair açıklama gelmedi.

 

 

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.