Canan Karatay Gene Ezber Bozdu! Kullandığı En Sağlıklı Gıdayı Açıkladı!

Canan Karatay Gene Ezber Bozdu! Kullandığı En Sağlıklı Gıdayı Açıkladı!

Dünyanın en sağlıklı gıdası olarak bilinen zeytinyağı yapılan araştırmalara göre ezber bozdu! Zeytinyağıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

Dünyanın en  sağlıklı gıdası olarak bilinen zeytinyağı yapılan araştırmalara göre ezber bozdu! Zeytinyağıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

Salata ve çorbalarıma mutlaka zeytinyağı kullanırım hatta çorba içerken bir kaç damla damlatıp içiyorum.

Canan Karatay zaman zaman her fırsatta dile getirdiği zeytinyağının faydalarını hala bilmeyenler olsa da zeytinyağı tüketimine önem gösterilmiyor.

Bu bilgi bize ait değil Canan Karatay’ a ait zeytinyağı en faydalı meyve sularından.

screenshot-15.jpg

Dünyanın en sağlıklı meyve suyudur zeytinyağı zeytinin özüdür rahatlıkla içebilir ve çocuklarınıza da içirebilirsiniz diyor. Canan Karatay.

Zeytinyağıyla ilgili kretik bir araştırma yapıldı. Ezber bozan  sonuçlar bulunuyor bu araştırmada. İşte Canan Karatay’ ın  Dünya’nın en sağlıklı dediği zeytinyağının tüm detayları.

Gerilmeye bir damlası bile bilişsel karşı koyuyor...

Akdeniz tipi  beslenmenin yararlı üzerine yazılıp, çizilen, Son bir araştırma ekstra sızma zeytinyağının beslenmenin vazgeçilmez parçası, bilişsel gerilmeye karşı olduğunu ortaya çıkardı.

Philadelphia’ nın Temple üniversitesi tarafından yapılan  araştırmalar doğrultusunda, ekstra sızma zeytinyağının  hafızayı ve öğrenme becerisinin koruduğunu , Alzheimer  klasik belirtilerinden  amiloid-beta  olan  plakların ve  nörofibril yumaklarının   oluşmasının azalttığını duyurdu.

Araştırmacılar,  zeytinyağının enflasyonu azalttığını ve otofatiji denen sürecin tetiklediğini belirtti. Otofatiji hücrenin bozulmuş olması toksik  yapılarının, hücrenin kendi lizozomu   tarafından sindirilmesi demektir. Sindirilenlere bu amiloid  ve nörofibril yumakları da dahildir.

screenshot-16.jpg

Araştırmada başındaki  isimlerde Domenico Pratico, ekstra sızma zeytinyağı ile beslenen farelerde beyin hücrelerinde  daha fazla otofaji  yaşandığını, plakların ve yumakların da azaldığını duyurdu.

Araştırmacılar tarafından  Alzheimer’ ın  üç vasfına  göre fareler değerlendirmeye alındı.

Şöyle ki hafızada bozulma, amiloid plaklar ve nörofibril yumaklar.  Fareler iki gruba ayrıldı . Bir gruba ekstra sızma zeytinyağı kullanıldı, diğer gurupsa normal beslendi.

Zeytinyağı kullanılan fareler daha altı aylıktı Ve alzheimer' ın hiç bir belirtisi çıkmamıştı. 9 ve 12 aylık olduklarında iki grup fareler arasında görünür bir fark  olmasada  çalışma belleği,   öğrenme becerilerinde ve görsel hafıza zeytinyağı kullanılan farelerde daha iyi bir sonuç alındı.

Beyin dokularının analizinde farelerin başka farklılıklar da var.

Göze çarpılan en önemli farklılık  sinaptik   entegrasyonda. Sinir hücreleri arasında olan iletişim sinapsın bütünlüğü, ekstra sızma zeytinyağı kullanılan farelerde korunmuş. Ayrıca sinir hücrelerinde önemli ölçüde otofajinin  canlanması artmış.

Araştırmacıların hedefi bundan sonra alzheimer belirtisi göstermeye başlayan 12 aylık olan farelere zeytinyağı verildiğinde neler olacağını görmek. Bir hasta bunama şüphesiyle hastaneye gittiğinde zira genelde hastalık başlamış oluyor. Beslenmeye zeytinyağının sonradan dahil edilmesi, hastalığı geri çevirebilir ya da durdurulabilirse, Alzheimer’a karşı bu büyük bir başarı olacak.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.