Ayurvedik Diyet Nedir?

Ayurvedik Diyet Nedir?

Beş bin yıllık tarihe sahip bir Hint tıp sistemi olarak bilinen Ayurveda size nasıl beslenmeniz gerektiğini söylüyor:

Beş bin yıllık tarihe sahip bir Hint tıp sistemi olarak bilinen Ayurveda size nasıl beslenmeniz gerektiğini söylüyor:

Son zamanlarda birçok farklı diyet çeşidi karşımıza çıkıyor. Paleo diyeti, ketojenik beslenme ve çiğ beslenme gibi. Ayurveda diyetinin diğer diyetlerden farkı 5 bin yıllık bir tarihinin olmasıdır. Sanskritçe’de “yaşam” ve “bilgi” anlamında bilinen Ayurveda, fiziksel ve zihinsel sağlığa bütünsel ve doğal bir yaklaşıma dayanan tarihsel Hint tıp sistemi olarak bilinir. Ayurveda sağlık ve yaşama dair olan sorunları iyileştirmekten çok aslında bunları önlemeyi amaçlamaktadır.

screenshot-46.jpg

Ayurveda’ ya göre herkesin doğuştan bir mizaca sahiptir. Ayurveda felsefesinde bolca görülen ve kullanılan dosha terimi bu mizaca verilmiş addır. Dosha, fiziksel ve zihinsel bedenlerimizin birleşiminin sonucunda oluşmaktadır. Ayuverda da yaratılışın beş ana elementten oluştuğuna inanılmıştır. Bünye tiplerimizde, yani dosha’mızda bu gördüğümüz beş element farklı oranlarda dağılır ve üç enerji tipi oluşur: vata (uzay ve hava), pitta (ateş ve su) ve kapha (toprak ve su) olarak bilinmektedirler. Her bir insan fiziksel, zihinsel ve duygusal özelliklerine bağlı olarak bu enerjilerin benzersiz bir uyumundan almaktadır. Bireylerin diğer ikisinden daha ağır basan olan enerjisi ise dosha’sıdır.

Ayurveda felsefesinde enerji dengesini korumak, zihinsel ve fiziksel açıdan sağlıklı kalmanın temel anahtarıdır. Bu nedenle kendi dosha’nın neler olduğunu bilmek ve onu ne şekilde dengeleyebileceğimizi bilmek oldukça önemlidir. İşte bu antik felsefede karşıtlar sizi dengelemektedir. Örneğin sıcak bir günde dışarıda olduğunuzu düşünün ve vücudunuz ısındıkça susuz kalırsınız, bu durum ihtiyacınız olan bir bardak sıcak suyu değil soğuk suyu aramış olursunuz.

Ayurvedik diyet besinlere nasıl yaklaşmaktadır?

Ayurveda’da yiyecekler, egzersiz, uyku, meditasyon ve nefes ile oluşmuş beslenmenin dört ana sütunundan biri olmaktadır. Bunların hepsi enerjini dengede tutabilmek, sağlıklı ve zinde olmak için gereklidir. Ayurveda yiyecekleri spiritüel bir ilişki kurulmasını önermektedir. Yiyecekler gerekli enerjiyi sağlamak, hedeflerine ulaşmak, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için vücudunuza ve zihninize verdikleridir. Bu spiritüel ilişkiyi sürdürmek, taze ve yüksek kaliteli yiyecekler yemek ve işlenmiş, konserve ve mikrodalgada pişirilen yiyeceklerden kaçınılması gerektiği anlamına gelmektedir.

Ayurvedik diyetin sağlığa faydaları nelerdir?

Genel olarak dosha’na göre yemek yiyip ve yiyeceklerini spiritüel bir ilişki ile kurarsan, iyi bir sindirim, bağışıklık, boşaltım sistemi ve enerjiyi elde etmiş olursun. Dosha’na göre yemenin genel mantığı sadece sağlıklı ve zinde olmak olsa da , başka faydalar da görebilmektir. Ayurveda diyetinde işlenmiş yiyeceklere yer olmadığı fark edilir ki çünkü kalp hastalıkları, obezite ve yüksek tansiyon gibi risklerin azaltılmasını sağlamaktır.

Yapılmış araştırmalar sonucunda, ayurvedik diyetin kilo vermeye yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Ayurvedi diyeti, vücudun açlık ipuçlarına dikkat ederek, yavaş yemek yemeyi ve tıka basa değil, sadece doyana kadar yemek yemeyi vurguladığından kilo da vermek mümkün olur.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için dilersiniz Dr. Scott Gerson’nun yazdığı Ayurveda kitabında detaylı bir şekilde aktarmaktadır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.