2021’de Popüler Olan 17 Ameliyatsız Estetik Tedavi

2021’de Popüler Olan 17 Ameliyatsız Estetik Tedavi

Piyasada en çok uygulanan ameliyatsız estetik tedavileri hakkında bilgi veren makale

Günümüzde ameliyat gerektirmeden yapılabilen lazer, dolgu, peeling vb. kozmetik müdahalelerden son derece etkileyici sonuçlar elde edilebiliyor. Bu nedenle de ameliyatsız estetik tedavisi çok rağbet görüyor.

Sizin için hazırladığımız yazımızda bıçak altına girilmesini gerektirmeyen, 17 estetik tedavisi hakkında bilgi veriyoruz. Bu arada unutmamanız gereken bir şey, tedavilerde ödediğinizin karşılığını alacağınızdır. Yani iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız, belli bir miktar parayı gözden çıkarmanız gerekebilir.

1. Kaş Laminasyonu ( Kaş Lifting Uygulaması)

Kaş laminasyonu non-invaziv bir yöntem olup, çok tercih edilen bir uygulamadır. Kaş laminasyonu işleminin kaşlar için bir perma niteliğinde olduğu düşünülür. Bu uygulamada permadaki gibi bukleler oluşturulmaz. Onun yerine küçük kaş tüyleri öne doğru fırçalanarak daha belirgin ve kalkık görünmeleri sağlanır. İşlem sırasında kimyasal losyon kullanılır. Kullanılan kimyasal losyonun etkisi 6 hafta sürebilir.

Kaş laminasyonu için kullanılan kimyasallar, çok sert olduğu için cildinizde egzama varsa ya da hassas bir cilde sahipseniz, bahse konu tedaviyi yaptırmadan önce bir uzmanın görüşünü almalısınız.

2. Kalıcı Dudak Kızartma

Dudak renklendirme işlemi gittikçe daha çok talep alıyor. Bu uygulama yarı kalıcı bir dudak renklendirme işlemidir. İşlem sırasında dudaklarınızın şekli ve boyutu değişirken, aynı zamanda dövme uygulaması ile de renk düzeltmesi yapılır. Kullanıcıların bazıları, bu yöntemin dudak simetrisini dahi düzelttiğini söylüyorlar.

İşlem yapılıp, iyileşme süreci bittikten sonra dudaklar, daha dolgun ve doğal bir görünüme kavuşur. Dudak kızartma için küçük pigment birikintileri, küçük iğneler yardımı ile katman katman dudağa zerk edilir. Diğer bütün tedaviler gibi kişiye özel olduğu için, işlemin ne kadar süreceği herkese göre değişir.

3. Brezilya Tipi Popo Kaldırma

Brezilya tipi popo lifting işlemi, oldukça çok rağbet gören bir müdahaledir. Bu işlem sırasında hastanın vücudunun diğer bölgelerinden alınan kendi yağı kullanılır. Vücudun farklı bölgelerinden alınan yağ hastanın vücuduna şekil vermek ve kalçalara hacim kazandırmak amacı ile kullanılır. Uygulama enjeksiyon yöntemi ile yapılır.  

4. Ameliyatsız Burun Estetiği

Geleneksel burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti oldukça zahmetli bir müdahaledir. Oysaki yeni yöntemler ile Juvederm ya da hyaluronik asit gibi enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanılarak, ameliyatsız da burun düzeltme işlemleri yapılabiliyor. Bu yöntemin rinoplastiye göre dezavantajı kalıcı olmamasıdır.

Yine de burunda köprü görünümünü düzeltmek, ya da burun eğrisi simetriğini oluşturmak isteyen kişiler tarafından çok tercih edilmektedir.

Ameliyatsız burun estetiği tedavisi, burnun boyutunu küçültemez. Eğer daha küçük bir buruna sahip olmak istiyorsanız, bu yöntem size uygun değildir.

5. Dudak Enjeksiyonları

Dudak enjeksiyonları yalnızca dudakların değil, genel olarak yüzün görünüşünü değiştirebilir. Bu uygulamada Juvaderm gibi dolgu maddeleri kullanılabildiği gibi, hastanın vücudunun çeşitli bölgelerinden alınan kendi yağı da kullanılabilir.

İşlemden önce dudak bölgesine topikal bir uyuşturma malzemesi uygulanır. Daha sonra dolgu maddesi dudaklara ve çevresine enjekte edilir. İşlem biter bitmez, normal yaşamınıza devam edebilirsiniz.

6. Lazerle Yüz Bakımı

Özellikle güneş lekelerinden, yüz renginin donukluğundan ve /veya geniş gözeneklerden şikayetçi iseniz, bu uygulama tam size göredir. Ağrısız ve hızlı bir uygulamadır. Yüzünüzde oluşacak hafif bir kızarıklığın dışında herhangi bir yan etki beklenmez. İşlem, cilt tonunuzu aydınlatmak ve gözeneklerinizi en aza indirebilmek için lazer çubuğunun yüzünüzde hareket ettirilmesi ile gerçekleştirilir.

7. Kimyasal Peeling

Bu işlemin temel prensibi ölü cildin ortadan kaldırılarak, yerine yeni katmanların ortaya çıkarılmasıdır. Böylece daha genç ve düzgün görünen bir cilt elde edilebilir. Kimyasal peeling uygulamasında, iyileşme süresi kişiye göre değişebilir. Derin kırışıklar, güneş hasarlanması ve sivilce izlerinden kurtulmak istiyorsanız, ideal bir uygulama sayılabilir.

Kimyasal peeling uygulaması için kullanılan kimyasal ne kadar kuvvetli ise, işlem sonrası yüzde güneş yanığı benzeri hasarlanma görülme olasılığı o kadar yüksektir.

8. Cryolipolysis ( Soğuk Lipoliz)

Bu yöntem liposuctiona rakiptir. Liposuction eziyetli ve invaziv bir yöntem olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.  Soğuk lipoliz uygulamasının liposuctiona karşı en büyük avantajı non-invaziv bir girişim olmasıdır.

Bu metot ile liposuctionda olduğu kadar geniş bir alan etkilenmez. Cryolipolysis işleminin temel amacı inatçı yağ bölgelerinin ortadan kaldırılmasıdır. İşlemin prensibi, cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerini yok etmeye dayanır. Lipoliz ile yağ hücreleri uzaklaştırıldıktan sonra, vücuttan atılan yağın parçalanması için sert bir masaj yapılması gerekir.

Sonuç alınması için birden fazla seans yapılmalıdır. Sonucun gözle görülebilmesi için yaklaşık 3 ay beklenmesi gerekebilir.

9. Oksijenli Yüz Bakımı

Oksijenli yüz bakımı uygulamasında yüksek teknoloji ürünü, bir sıkıştırma makinesi kullanılır. Sıkıştırma makinesi oksijen ve diğer küçük moleküllü cilt bakım ürünlerini basınçlı hava yardımıyla cilde iter. Bu sırada kullanılan küçük moleküllü cilt bakım ürünleri şunlardır:

  • Hyaluronik asit
  • Vitaminler
  • Bitki özleri

Bu ameliyatsız estetik tedavisi ince çizgilerin görünümünü azaltır, cilt tonunu parlatır ve cildi dolgunlaştırır.

10. Botox

Ameliyatsız yüz estetiği tedavileri arasında botox en çok talep alan tedavidir. Botox tedavisi enjeksiyon yolu ile yapılır. Son derece etkili sonuçlar ortaya çıkar. Hızlı ve nispeten ağrısız bir işlemdir.   Sonuçlar anında görünür.

11. Vücut Şekillendirme

 Sellülit oldukça yaygın bir problemdir. Bir miktar sellüliti vücudunuzdan uzaklaştırmak, size kendinizi daha iyi hissettirebilir. Vücut şekillendirme makineleri cildi sıkılaştırmak için farklı teknolojileri birleştirerek, kullanır. Makine uygulandığı bölgedeki yağ hücrelerinin, bağ dokunun ve kolajen liflerinin ısınmasını sağlar. Birden fazla işlem uygulaması ile cildin elastikiyeti arttırılarak, selülit azaltılır. Bu süreçte cilt dokusu da iyileşebilir.

12. Lazer Lipo

Bu özel bir liposuction tedavisidir. Öncelikle yağ tabakası düşük dalgalı bir lazer yardımı ile patlatılır. Daha sonra sıvılaşan yağ tüpe alınır ve vücuttan uzaklaştırılır. İşlem yüz ya da boyun bölgesine yapılıyorsa, sıvılaşan yağın ortamdan uzaklaştırılmasına gerek kalmaz.

13. Çene Estetiği

Çift çene şikayetiniz varsa ya da çene hattınızı şekillendirmek istiyorsanız, artık kozmetik sektörü bu sorunu çözebiliyor. Belkyra olarak adlandırılan bir madde vücutta bulunan yağ hücrelerini emer.  Belkyra içeriğinde yağ emici madde olan deoksikoik asiti doğal olarak içerir. Bu yağ kırıcılar, yağın uzaklaştırılması istenen bölgeye enjekte edilir. Diğer yöntemlere göre daha hızlı ve daha az eziyetli bir yöntemdir.

14. Mezoterapi

Mezoterapi uygulaması sonucu elde edilebilecek başlıca yararlar şunlardır:

  • Cildin sıkılaştırılması
  • Saç dökülmesinin tedavi edilmesi,
  • Selülitin minimize edilmesi
  • Pigmentli cildin aydınlatılması 

Bu amaçla cilde birden fazla farmasötik malzeme, vitamin, hormon ya da enzim enjeksiyonu yapılır.

15. Thermage

Oldukça çok tercih edilen bir cilt sıkılaştırma tedavisidir. Thermage yönteminde kolajen üretimini uyaran radyofrekansı enerjisi kullanılır. Çok ağrılı olabileceği için birden fazla seans uygulaması  gerekebilir.

16. Sıvı Yüz Germe

Sarkan cildin kaldırılması ve kırışıkların giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile  yüzün sarkan bölgesi kaldırılır, kırışık ve kıvrımlar azaltılır. Cildi daha parlak ve dinlenmiş bir görünüme kavuşturmak için uygulanır. İşlem sırasında Juvederm ve Restylane gibi enjekte edilebilir jel kullanılır. İşlem 2 yıl boyunca kalıcı olabilir.

17. Yanak Dolgusu

Gençlik simgesi gergin bir cilt ve çıkık elmacık kemikleridir. Juvederm ve Perlane gibi uygulamalar ile yüze hacim kazandırılarak, genç bir görünüm elde edilir.

Piyasada en çok uygulama alanı bulan ameliyatsız estetik tedavisi türleri bunlardır.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.