Bilim & TeknolojiHaberler
Trend

Rusya’nın İlk Kozmonotlarından Valery Bykovsky Hayatını Kaybetti

SSCB döneminde ülkenin uzay programlarında çalışmak üzere görevlendirilen ilk isimlerden olan Valery Bykovsky, hayata gözlerini yumdu.

Rus Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada Rus kozmonot Valery Bykovsky, 84 yaşında yaşamını yitirdi. Ülkenin ilk uzay kozmonotları arasında yer alan Bykovsky’in ölüm nedeni ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Valery Bykovsky, 1963 yılında başladığı kozmonot kariyerinde üç kez uzaya çıktı. Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği ülkesinin o dönemde uzay programına ilk alınan isimler arasında yer alan Bykovsky 84 yaşında hayatını kaybetti.

Ay’a İlk Adım Atan Astronot Olacaktı!

Vostok-5 kapsamında seçilmiş olan 20 SSCB pilotundan birisi olma şansını elde eden Bykovsky, Ay üzerine adım basacak olan ilk insan olabilmek adına bir süre eğitim görmüştü. Bu eğitim oldukça yoğun geçmesine rağmen ülkenin projeyi iptal etmesi nedeniyle Ay’a ilk adım atan ülke ABD, ilk astronot ise Neil Armstrong olmuştu.

Valery Bykovsky son uzay görevini 1978 yılında gerçekleştirdi. Toplamda dünya yörüngesinde 21 gün geçiren Rus kozmonot 84 yaşında yaşamını yitirdi.

Valery Bykovsky Kimdir?

2 Ağustos 1934 tarihinde doğan Sovyet kozmonot Valery Bykovsky kariyeri boyunca üç uzay uçuşuna katıldı. 1963 yılında yaptığı ve 5 gün süren Vostok-5 uçuşu ile uzayda tek başına en uzun süre kalma rekorunu elde eden astronot oldu.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı