Haberler
Trend

Rusya Bağlantılı Hesaplar Manipülasyon İçin BuzzFeed Kullanıyor

Rusya'nın, BuzzFeed aracılığı ile sahte haberleri yayarak manipülasyon yarattığı ortaya çıktı.

BBC yaptığı araştırmada, sızdırılan ABD ile İngiltere arasındaki ticari belgelerin sosyal medya ağlarında yanlış haberler ile yayıldığını ortaya çıkardı. Bu araştırmaya göre Rusya ile bağlantısı olan hesaplar BuzzFeed’in ve diğer açık erişime sahip sosyal medya uygulamalarının topluluk bölümünü sahte haberleri yayınlamak için kullanıyor. Sahte haberlerin içerikleri ise son derece partizan ve komplo teorilerine dayanıyor.

Genel seçimler sırasında sahte haberlerin yaygınlığı bir sorun haline geldi. ABD ile İngiltere arasındaki ticari belgelerinin sızdırılması ardından tartışma Reddit’te de yayınlandı. Reddit, İngiltere’deki seçimlerden bir haftadan kısa bir süre öncesinde İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn tarafından kampanyası sırasında önde sürülen hesapların ve kaçakların Rusya ile bağlantılı olduğunu açıkladı.

Kanıtların ayrıntılarını vermeyen Reddit, ilk olarak Oxford ve Cardiff üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından Atlantik Konseyi’nin sosyal medya analiz firması tarafından yılın başında keşfedilmiş olan ağı yönettiğini ya da desteklediğini belirtti. Bunların ardından geçtiğimiz Salı günü bir takip raporu yayınlayan Graphika, Ekim 2016 ile Ekim 2019 tarihleri arasında Rus ağı tarafından yayınlanan 44 hikayeyi tespit ettiklerini bildirdi. Çevrimiçi olarak ağ tarafından iletilen hikayelerin çoğu yanlış ya da fazlasıyla partizan olarak görülüyor. Sızan ticaret konuşma belgelerinin ise halk tarafından gerçek olduğuna inanılıyor.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı