Haberler

RTÜK Başkanı’ndan Netflix Açıklaması Geldi

Netflix lisans başvuruları konusunda beklenen adımlar atıldı. Netflix lisans başvurusunu gerçekleştirdi.

Dijital platformlarda denetim sistemi devreye girdi. Dijital platformlarda da uygulanacak olan RTÜK kuralları için gerekli resmi açıklamaları yapıldığı ve yeni kuralların yürürlülüğe girdiğini de görmek mümkün oldu. Kısa süre önce açıklanan kararların, uygulanmaya başlamasının ardından dijital yayın yapan platformların resmi olarak lisans başvurusu yapması gerektiği de duyuruldu.

Resmi olarak başvuru yapılması gerekirken, lisans başvuruları için şimdiden birçok platformun başvuruda bulunduğu da açıklandı. Ancak en büyük platformlardan biri olan Netflix için herhangi bir açıklama yapılmadığı ve lisans başvurusunun da gerçekleştirilmediği iddia edilmişti. Lisans başvurunu yapıp yapmayacağı konusu merak edilen platform için en yetkili isimden açıklama yapıldı.

Netflix Lisans Başvurusunu Yaptı

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından yapılan açıklama sonrasında Netflix’in RTÜK denetimi için lisans başvurusu yapmış olduğu da onaylandı. Başvurunu yapılmasının ardından kısa süre önce ortaya çıkan başvuruların yapılmadığı iddiaları da ilk ağızdan yalanlanmış oldu.

Netflix

Sadece Netflix için değil bunun yanında Digiturk, Turkcell, Tivibu, Vodafone gibi platformların da lisans için başvuru yaptığı ortaya çıktı. Başvuruların yapılmasının ardından platformların nasıl değişeceği konusunda bir bilgi ise verilmedi.

Muhtemelen bu değişiklikler platformlar için önemli yeniliklerin ortaya çıkmasına neden olacak. Henüz yeni kararların yayınları nasıl etkileyeceği konusunda da herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bunun için de süreci takip etmek gerekiyor.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı