Oyun

Riot Games Kadın Çalışanlara Tazminat Ödeyecek

Riot Games kadın çalışanlarına tazminat ödeyecek.

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Riot Games, geçtiğimiz aylarda cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle kadın çalışanlarının suçlamalarıyla gündeme gelmişti. Şirkette çalışmış ve çalışmakta olan 1000 kişiye yakın kadın çalışanın Riot Games için ortaya attığı iddialar tam olarak cinsiyet eşitsizliğini öne çıkarmıştı.

Erkek çalışanların daha fazla maaş alması ve erkeklere daha iyi haklar verildiği gerekçesiyle suçlanan firmanın, bir yandan da taciz iddialarıyla gündeme geldiğini de belirtelim. Son olarak taciz iddialarının da ortaya atılmasının hemen ardından firma hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve dava açılmıştı.

Riot Games Anlaşmaya Varmak İstiyor

İddiaların ardından devam eden soruşturmalar sonrasında firmanın geri adım attığı ortaya çıktı. Kadın çalışanlara toplamda 10 milyon dolar ödeme yapma kararı aldığı açıklanan firmanın, çalışanlarla anlaşma yoluna gittiği belirtildi.

Son 5 yılda firmada çalışmış olan 1000 kadın çalışana ödenecek olan paralar, kadınların çalışma süresi ve sözleşmelerine göre belirlenecek. Çalışanlar tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı olarak mı çalıştıklarına yönelik olarak ödemeler alacaklar.

Riot Games

Toplamda 10 milyon dolar ödeme yapılacağı açıklanan çalışanların bu karar karşısında nasıl bir adım atacakları merak konusu oldu. Riot Games adımları sonrasında çalışanların da geri adım atması söz konusu olabilir. Soruşturmanın tazminat ödemesinden sonra nasıl bir boyuta ulaşacağı ise şimdilik soru işareti.   

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı