Haberler
Trend

Qualcomm Snapdragon 865 İçin TSMC İle Devam Edecek

Geçtiğimiz günlerde Snapdragon 865’in tanıtımını yapan Qualcomm, beklentileri ciddi şekilde karşılamış ve eleştirmenlerden tam not almıştı. Bu arada şirket, amiral gemi işlemcisi hakkında bir karar değişikliği yaptı. 

Ünlü akıllı telefon işlemci üreticisi Qualcomm, Snapdragon 865 hakkında şoke edici bir karar verdi. Daha önce Snapdragon 855’i TSMC’ye ürettiren şirket, Snapdragon 865 için üretimi Samsung’a devredecekti. 

Sızan bilgilere göre Qualcomm, yıllar sonra Samsung’a işlemci ürettirecekken bu kararından vazgeçti ve yoluna eski işlemcisini üreten TSMC ile devam etme kararı aldı. 

Sebep Yonga Tasarımı mı?

Bilindiği üzere Samsung, kendi işlemcisi Exynos’u geliştirmeye devam ediyor. Edinilen bilgilere göre Qualcomm, Snapdragon 865’i Samsung’a ürettirmesi halinde yonga tasarımının kullanılabileceği endişesini taşıyor. Bu nedenle şirketin kararından vazgeçtiği ve TSMC ile yoluna devam edeceği belirtilmekte. 

Şirket kanadından paylaşılan detaylar da bu iddiaları doğrularken, Samsung’un yeni işlemci hakkında fikir sahibi olmaması için bu kararın alındığı konuşulmakta. 

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung, ABD, Çin ve Japonya pazarında Qualcomm’un işlemcilerini kullanırken diğer pazarlarda Exynos’u ön plana çıkarıyor. Ancak iddialara göre Samsung’un Snapdragon 865 işlemcili modelleri, daha fazla ülkede piyasaya sürülecek. 

Samsung Snapdragon’un Gücünü Kabul Ediyor

Samsung’ta çalışan yöneticilerden gelen bilgilere göre şirket içerisinde büyük bir çoğunluk, Snapdragon’un Exynos’a göre üstün olduğunu kabul ediyor. Tabii ki bu durumun Samsung’a nasıl bir motivasyon sağladığı bilinmese de şirketin Snapdragon işlemcilerini üretmek için istekli olduğu kaydedilmekte. 

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı