Bilim & Teknoloji

Qualcomm Snapdragon 665 ve 730 Yongaları Tanıtıldı

Qualcomm Snapdragon 665 ve 730 yonga setleri duyuruldu. Qualcomm Snapdragon 665 ve 730 yonga setlerinin özellikleri neler?

Mobil işlemci denildiği zaman en iddialı marka olarak öne çıkan Qualcomm, şu sıralar orta segment işlemcileri için mini bir güncelleme peşinde. Markanın yakın bir zamanda orta segment işlemcileri için yeni serileri duyurduğunu gördük. Qualcomm Snapdragon 665 ve 730 olarak tanıtılan iki işlemci modelinin özellikleri ise bir hayli ses getirdi.

Qualcomm Snapdragon 665 ve 730 İşlemcilerinin Özellikleri Neler?

İlk olarak Qualcomm Snapdragon 730 serisi işlemcilerden yola başlamak gerekiyor. Yeni nesil işlemciler 8 çekirdekli ve üst segment için kullanılabilecek olan işlemci modelleri. Söz konusu işlemciler 8 nm üretim sürecinden geçmiş ve 8 nm mimarisini kullanıyor.

2.2 GHz hıza kadar çıkış yapabilen işlemciler Kyro 470 çekirdeklerine sahip. 8 çekirdekli yonga içerisinde grafik birimi olarak ise Adreno 618 kullanılıyor. Yine WİFİ 6 destekli olan X15 LTE modemlerde bir hayli öne çıkmayı başarmış durumda.

Qualcomm Snapdragon 665 ve 730

Qualcomm Snapdragon 730 serisi yongaların bir de özel versiyonunun bulunduğunu ekleyelim. Özel versiyon Snapdragon 730G modeli olarak geçiyor ve oyun telefonları için özelleştirmeler içeriyor. Bu versiyonda 1440p ekran desteği ve %15 oranında daha hızlı GPU desteğine yer veriliyor. Başka bir değişiklik ise söz konusu değil.

Bir başka modelin ise Qualcomm Snapdragon 665 serisi işlemciler olduğunu ekleyelim. 11 nm üretim teknolojisinden geçen yongalarda yine 8 çekirdekli ve Adreno 610 GPU modeline yer veriliyor. Bu yonga modelinde de yine 3 kamera kadar destek verilmesi ses getirici artılar arasında.

Qualcomm Snapdragon 665 ve 730

Fakat bu modelin biraz daha orta segment modeller içerisinde değerlendirilebileceğini de ekleyelim. Çok yüksek bir performans değeri beklememek gerekiyor.  Son olarak her üç işlemcinin de bu senenin ortasında kullanılmaya başlayacağını ekleyelim.

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı