Bilim & Teknoloji

Plastik Ambalaja Karşı Peynir Altı Suyundan Yapılmış Ambalaj Geliyor

Hali hazırda oldukça farklı alanlarda başarılı ile kullanılan ve insana hizmet eden peynir altı suyu şimdi de petrol türevliplastik ambalajın yerini alacak.

Dünyaya hem karada hem denizde en çok zararı veren ve ekosistemleri geri dönülmesi imkânsız zararlara uğratan plastik ambalajların yerine peynir altı suyu ve mısırdan üretilen bu, yeni “yenilebilir ambalaj” hem atık çılgınlığını durduracak hem de çevreye verilen zararı sıfıra indirecek.

Ülkemizin üniversitelerinden İzmir İleri teknoloji Enstitüsü’nde Kimya Mühendisliği bölümünde görev almakta olan Öğretim Üyesi Profesör Doktor Sacide Altınkaya ile ekibi, peynir altı suyundan ürettikleri ve dayanıklılığı için de mısır ile destekledikleri yenilebilir bir maddeden doğaya zararsız ve atık riski olmayan bir ambalaj üretmeyi başardı.

Bilindiği üzere içerdiği yüksek düzeyde proteinler sebebiyle insan sağlığına oldukça faydalı olmasının yanı sıra özellikle alternatif spor yapan bireyler tarafından destek gıdası olarak tercih edilen ürünlerin de yapımında kullanılan peynir altı suyu, Altınkaya ve ekibinin ellerinde bir ambalaj malzemesine dönüştü.

Özellikle dayanıklılığının büyük önem arzettiği bu yeni ambalaj maddesi, mısır ile desteklenerek ortaya plastiği aratmayacak bir ambalaj malzemesi çıkarılmış oldu. Neredeyse 3 yılı aşkın bir süredir patent çalışmaları için faaliyetler yürüten ekip, sonuna patent almayı başararak doğaya zararsız ve yenilebilir bir ambalaj üretmeyi başararak plastiğe olan bağımlılığı azaltacak gibi duruyor.

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı