Bilim & Teknoloji

Pizza Yapan Yapay Zeka PizzaGAN!

MIT PizzaGAN projesiyle, pizza yapan yapay zeka geliştirmeye başladı. İşte projenin detayları.

Yapay zeka konusunda her geçen gün biraz daha ilerleme gösteriliyor. İlk olarak yapay zekanın belli başlı bilgisayar sistemlerinde kullanılmaya başlandığını gördük. Fakat yavaş yavaş yapay zeka için kullanım alanlarının da artmaya başladığını söyleyebiliriz.

Yapay zeka konusunda belki de en ilginç adımlardan birisi de geçtiğimiz günlerde atıldı. MIT tarafından yapılan bir çalışma sonrasında yapay zeka ile pizza üretme konusunda çalışmalar yapıldı. Yapay zekayı kullanarak en iyi pizzayı yapmak için oluşturulan PizzaGAN projesi, bu alanda bir ilke imza atmış oldu.

Yapay Zeka Pizza Yapabilir Mi?

Denetlenmeyen makine öğrenmesi için kullanılan GAN biliminden yararlanan yapay zeka, tam olarak eğitim üzerine kurulmuş durumda. MIT çalışanları tarafından oluşturulan sistemde, yapay zekanın pizza yapma konusunda eğitildiği görülüyor.

Yapay zekanın eğitilmesi için ise Instagram üzerinden paylaşılan pizza gönderileri kullanılıyor. 9 binin üzerinde pizza gönderisini inceleyen yapay zeka, tüm bu görsellerin içerisinde hamurdan malzemelere kadar ayırım yapabiliyor.

PizzaGAN

Bu şekilde bir pizzayı oluşturmak için gereken en ideal malzemelerin belirlenmesi sağlanıyor. Pizza için en ideal malzemeler belirlendikten sonra, yapay zeka bu malzemeleri bir araya getirerek en ideal pizzanın yapılmasını sağlıyor.

Mükemmel pizzanın elde edilmesi için özel bir eğitimden geçen yapay zekanın ne kadar başarılı sonuçları ortaya çıkardığı tartışılır. Öyle ki PizzaGAN projesinde henüz yeterli veri elde edilebilmiş değil.

Yapay zekanın nereye gidebileceği onuşunda en iyi örneklerden biri olan PizzaGAN projesinin nasıl sonuçlanacağını göreceğiz. Bakalım istenen başarı elde edilebilecek mi?

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı