Bilim & Teknoloji
Trend

PAL-V Yapımı Uçan Araba Tanıtıldı, Satışa Çıkıyor

PAL-V şirketi, dünyada bir ilke imza attı. Daha önce uçan araba tasarlamak için çalışmalar yapan Hollanda merkezli şirket, artık seri üretime geçeceğini duyurdu.

PAL-V şirketi uzun bir süredir uçan araba yapmak için çalışmalarına devam ediyordu. Gelen haberler uçan arabanın tamamlandığını ve seri üretime geçileceğini doğruladı. Hollanda merkezli şirket görkemli bir lansman ile ilk uçan arabanın tanıtımını yaparken sipariş almaya başladığını da ilgililerine duyurdu. 

Şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre uçan araba 664 kilogram ağırlığında olacak. Ayrıca yakıt deposu 100 litre olarak tasarlanan aracın 160 km/h hız yapabileceği kaydedildi. Özel bir pervane ile havada uçacak aracın havalandığında 180 kilometre hıza çıkması bekleniyor. 

Sipariş Sayısı Git Gide Artıyor 

Uçan arabayı kullanmak için hem ehliyet hem de uçuş lisansı gerekiyor. Birçok kişinin ilgisini çeken uçan arabada sipariş sayısı git gide artarken sayının 100’ü geçtiği kaydedildi. 600 bin dolardan satışa çıkacak olan aracın aynı zamanda 3 bin 500 metre yükselebileceği de gelen haberler arasında.

Hafif olması ve havada hızlı bir şekilde yolculuk imkanı sunması sebebiyle sipariş sayısının 1000’e yaklaşacağı düşünülürken, aracın 100 kilometre hıza 8 saniyede çıkacağı belirtiliyor. Ayrıca uçan arabayı kullanmak için 160 metre uzunluğunda bir pist gerekmekte. PAL-V şirketi CEO’su ise araca güvendiklerini ve mühendislik alanında bu projenin bir ilk olduğunu ifade etti. 

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı