Bilgisayar

NVIDIA ve ARM Yeni Çipler için Anlaştı

NVIDIA ve ARM yeni bir ortaklık için çalışmalarına başladı. NVIDIA ve ARM nasıl bir teknoloji sunacak?

Dünyanın en büyük ekran kartı üreticileri arasında yer alan ve belki de ilk sırada bulunan NVIDIA, sadece ekran kartı teknolojileri üzerinde çalışmıyor. Bunun yanında bazı özel çipler ve yazılımlar üzerinde de çalışmalar devam ediyor.

Markanın, önümüzdeki yıllar için düşündüğü yeni proje ise süper bilgisayarlar için özel olarak üretilmiş olan çipler. Hem bilgisayarlardan en iyi verimi almak hem de performans konusunda beklentilerin üzerine çıkmak için geliştirme aşamasında olduğu açıklanan çipler için, yeni bir ortaklık duyuruldu.

NVIDIA ve ARM Ortaklığı Geliyor

Yapılan açıklamayla beraber NVIDIA ve ARM firmalarının özel çipler geliştirme konusunda yeni bir ortaklığa imza attıkları duyuruldu. Daha önce de NVIDIA Tegra X1 için ortaklık gerçekleştiren iki firma, şimdi ise yeni bir ortaklık için kolları sıvamış durumda.

Bu kez süper bilgisayarlarda kullanılacak olan çipler için bir ortaklıkta bulunulacak. Bunun için NVIDIA tarafından yapay zeka yazılımlarının ve diğer birçok yazılımın ARM tarafından kullanılmasına izin verildiği açıklandı. Her iki firma için de yapılacak bu ortaklığın önemi epey fazla.

NVIDIA ve ARM

Bir yandan yeni çiplerin üretimi noktasında bir yandan da NVIDIA’nın bilgisayar dünyasında daha fazla söz sahibi olması konusunda, benzeri ortaklıkların devam etmesi bekleniyor. Bundan sonraki süreçte tam olarak nasıl bir teknoloji geliştirileceği konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Muhtemelen bundan sonraki süreçte bilgisayarlarda performans ve verimliliği bir araya getirecek sistemler sunulacak. İki firmanın ortaklığı sonucunda ortaya çıkacak yeni çipleri merakla bekliyoruz. Öyle ki oldukça iddialı açıklamalar var ve beklenti bir hayli yüksek.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı