Bilim & Teknoloji

NVIDIA ile Volvo Ortaklığı Açıklandı

NVIDIA ile Volvo arasında yeni bir anlaşma imzalandı. İki firma otonom tırların geliştirilmesinde görev alacak. İşte yapılan anlaşma için detaylar ve kurulan ortaklık için son durum.

Otonom araç teknolojilerine yatırımlarıyla bilinen Volvo, son yıllarda yatırımlarını arttırmaya başladı. Sadece binek otomobil sınıflarında değil, bunun yanında kamyonlar ve ticari araçlarda da otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalışmalar başlamış durumda. Hatta firma bunun için özel bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

NVIDIA ile Volvo arasında imzalanan anlaşmayla beraber iki firma arasında yeni bir ortaklık ortaya çıkmış olacak. Özellikle otonom araç teknolojileri için önemli bir dönüm noktası olması beklenen anlaşmanın detaylarına bakalım.

NVIDIA ile Volvo Yapay Zeka Üzerinde Çalışacak

Anlaşmanın birleştiği nokta net olarak açıklandı. İki firma ortak bir çalışma yaparak yeni otonom araç teknolojileri için geliştirmeler yapacak. Özel bir yapay zeka sisteminin geliştirilmesi bekleniyor. NVIDIA tarafından geliştirilen sürücü takım yıldızı çipleri sayesinde, yapay zekanın çok daha işlevsel olarak çalışması hedefleniyor.

Bu şekilde yapay zeka doğrudan çevre algılaması gerçekleştirebilecek. Geliştirilecek olan çiplerin veri merkezlerinde görev alacağını da ekleyelim.

Araç yazılımlarının algoritmalarının gelişim sürecinde görev alacak olan yapay zekanın, sürekli olarak geliştirilmeye devam ettiğini de görmek mümkün olacak.

NVIDIA ile Volvo

Şimdiden özel bir yazılım paketi için de çalışmalara başlayan Volvo’nun, yeni ortaklıkla beraber çok daha başarılı bir otonom araç deneyimi sunmasını bekliyoruz. NVIDIA ile Volvo arasında yapılan anlaşmanın hakkında elde edilen detaylar bu şekilde.

Şimdilik anlaşmanın sonuçlarını ne zaman görebileceğimizi bilemiyoruz. Özellikle otonom sistemlerde ne kadar başarı elde edileceği merakla bekleniyor.

İki firmanın bu konuda yeni bir açıklaması yapılacak olursa, sitemizde açıklamalara yer vereceğiz. Yeni teknoloji otonom tırların ne zaman trafiğe çıkacağı konusunda ise bir bilgi bulunmadığını da söylemek gerekiyor.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı