HaberlerMobil
Trend

Nokia Modellerinin Kişisel Verileri Çin’e Sızdırdığı İddia Ediliyor

HMD Global bünyesinde bulunan Nokia'nın kullanıcılardan izinsiz kişisel verileri Çin ile paylaştığı iddia edildi.

Yüksek teknoloji ile donatılan akıllı cihazların yaygınlaşması kullanıcıların kişisel gizliliğini risk altına alabilir mi? İşte bu sorunun sıkça sorulduğu günümüzde Nokia da benzer bir sorunla gündeme oturdu. HMD Global tarafından adeta küllerinden yeniden doğan Nokia’nın bazı akıllı telefon modellerini kullanan kullanıcılarının verilerini üçüncü şirketlerle paylaştığı iddia edildi.

Norveç kaynaklı haberde yayınlanan bilgilere göre özellikle Nokia 7 Plus modelini kullanan kişilerin verilerinin izinsiz olarak Çin ile paylaşıldığı öne sürüldü.

Nokia 7 Plus Modeli Kişisel Gizliliği İhlal Ediyor Olabilir

Normalde Çin’de üretilen akıllı telefon modellerinin birçoğunun kişisel verileri Çin hükümeti ile paylaştığı daha önceden sıklıkla dillendirilen bir durumdu. Ancak iddianın sadece bununla sınırlı kalmadığı, araştırmalar neticesinde Nokia 7 Plus modeline sahip olan kullanıcıların GPS koordinatlarından tutun SIM kart numaralarına ve cihazın seri numarasına kadar birçok kişisel bilginin şifrelenmiş olarak Çin kaynaklarına servis edildiği ortaya çıktı.

Nokia 7 Plus modelinden elde edilen verilerin Çin hükümeti destekli China Telecom tarafından yönetimi sağlanan “vnet . cn” adlı siteye gönderildiği tespit edildi. HMD Global ise iddialara karşılık olarak Nokia 7 Plus modelinin Çin sürümü için hazır bir kod paketi kullanıldığını ve bu paketle birlikte veri gönderiminin gerçekleştiğini doğrulamış ancak bu sorunu cihazlarda yayınladıkları bir güncelleme ile ortadan kaldırdıklarını belirtmişti.

Elbette Çin’e özgü Nokia 7 Plus modellerinin korsan olarak farklı ülkelere taşınarak satışa sunulması da kişisel verilerin gizliliğinin ihlal edilmesine yol açmış olabilir. Ek olarak sorun yaşanılan cihazların hangi ülkelerde satıldığı veya Nokia markasına ait başka modellerin de bu durumdan etkilenip etkilenmediği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Etiketler

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı