Bilim & Teknoloji

Nike Fit Ayak Numaranızı Ölçebilecek

Nike Fit uygulaması duyuruldu. Ayak numarasını ölçen Nike Fit neler sunuyor?

Spor giyim üreticileri arasında teknolojiye en yakın firmalardan biri olan Nike, son yıllarda artan bir popülarite kazanmış durumda. Firmanın sürekli olarak yeni bir teknolojik ürünle gündeme geldiğini ve sürekli olarak teknolojik markalarla iş birliği içinde olduğunu biliyoruz. Akın bir zaman önce Apple ile yaptığı anlaşmalarla gündeme gelen firma bu kez ise mobil uygulamasıyla gündemde. Nike Fit adı verilen uygulama, ayak numaranıza kadar ölçecek.

Nike Fit ile Yeni Dönem Başlıyor

Nike Fit adı verilen uygulama, doğrudan akıllı telefonlarınızın kamerasıyla bağlantı kurabiliyor. Akıllı telefonun kamerasını kullanan uygulama, kamera aracılığıyla doğrudan ayağınızı tarayabiliyoruz. Bir yandan kameranın ayrıcalıklarını kullanan uygulama, bir yandan ise artırılmış gerçeklik ayrıcalıklarını kullanıyor ve ayağınız tam olarak taranmış oluyor.

Ayak numaranızı bu şekilde ölçen uygulamanın yapay zeka ve belli başlı bilimsel verilerden yararlanan bir algoritması olduğunu da ekleyelim. Bu algoritmaları kullanarak ayak numarasının neredeyse tamamen doğru hesaplanması sağlanıyor. Paylaşılan tanıtım videosuna baktığımız zaman ölçümün milimetrik olarak yapıldığını da görüyoruz.

Milimetrik ölçüm, çok kısa bir süre içerisinde ayak numaranızın tespit edilmesini sağlıyor. Üstelik mini bir bilgi alanı olduğunu da ekleyelim. Uygulama ayak numaranızı hesaplamasının ardından sizinle aynı ayak tipine sahip olan kullanıcılara yönelik olarak istatistiklerde sunuyor. Kişilerin kaçında sizin sahip olduğunu numara kullanılıyor gibi istatistikleri de görebiliyorsunuz.

Bunun dışında iki ayağınızın da ölçüleri konusunda bilgiler veriliyor. Mesela sol ayağınız biraz daha küçük ya da sağ ayağınız biraz daha küçük gibi bilgileri de alabiliyorsunuz. Uygulamanın ilk olarak Temmuz ayı içerisinde kullanıma gireceği ve ilk kullanımında ABD’de başlayacağını da ekleyelim.

ABD genelinde yapılacak olan düzenlemeler ve denemelerin başarılı olması durumunda ise Nike Fit uygulamasının Avrupa bölgesinde de kullanılabilir olduğunu görmek mümkün olacak.

Şimdilik sadece ABD genelinde yapılacak olan denemelerin sonuçlarını beklemek gerekiyor. Bunun dışında bir bilgi elde edilmediğini ve uygulamanın ne zaman ülkemizde kullanıma sunulacağı konusunda detayların olmadığını da ekleyelim.  

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı