Mobil

Nexus 6P Sahiplerine Geri Ödeme Yapılacak

Nexus 6P sahiplerine geri ödeme müjdesi geldi. İşte kararın detayları.

Google, akıllı telefon sektörüne Pixel modelleriyle giriş yapmadı. Markanın Pixel modellerinden önce Nexus adıyla akıllı telefonlar ürettiğini gördük. Teknoloji devi söz konusu akıllı telefonları ise diğer markalarla ortaklaşa olarak üretiyordu. Bu modellerden birisi de 2015 yılında satışa çıkan Nexus 6P akıllı telefonları olmuştu.

Günümüzün en popüler markalarından biri olan Huawei ile yapılan ortaklık sonucunda üretilen Nexus 6P akıllı telefonlarının yeniden gündeme gelmesinin nedeni ise hasarlı modeller için alınan son karar.

Nexus 6P Sahiplerine Geri Ödeme Yapılacak

Google ile Huawei ortaklığı ile üretilen ve Snapdragon 810 serisi işlemcilerden güç alan Nexus 6P akıllı telefonları için önemli bir sorun gündeme gelmişti. Bu modellerde yaşanan sorunda, telefonların sürekli yeniden başlatma döngüsüne girdiği görüldü. Bootloop sorunu olarak bilinen sorun nedeniyle birçok kullanıcının cihazları kullanılmaz hale geldi.

Google bunun için kullanıcılara söz konusu akıllı telefonları Pixel XL modelleriyle değiştirme hakkı vermişti. Fakat bazı kullanıcıların konuyu mahkemeye taşımaya karar verdiğini görmüştük. Pixel değişimini kabul etmeyen kullanıcıların mahkemeye başvurmalarından sora dava süreci başlamıştı.

Nexus 6P

Konuya ilişkin olarak hem Google hem de Huawei itirazlarını dile getirmişti. İki firmada söz konusu akıllı telefonlar için karşı başvurular yapmış olsa da sonuç olarak kullanıcılar haklı bulundu. Mahkeme kısa süre önce sonuçlandı ve markaların tüm itirazlarına karşın kullanıcılara geri ödeme yapılmasına karar verildi.

Kararla beraber ABD’de yaşayan kullanıcılar için geri ödeme dönemi başladı. Karar sonrasında geri ödeme almak isteyen kullanıcıların ise sorunu kanıtlaması gerektiği açıklandı. Yeniden başlatma sorununu kanıtlayan kullanıcılar için 400 dolar gibi bir ödeme yapılacağı belirtildi. Şu an için bu kararın sadece ABD’de yaşayan kullanıcılar için geçerli olduğunu da bir kez daha hatırlatalım.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı