İnternet

Netflix PIN kodu Uygulamasına Başlıyor

Netflix PIN kodu sistemi duyuruldu. Netflix PIN kodu sistemi nasıl çalışacak?

İnternet yayınlarında, RTÜK kurallarının uygulanması yönünde kararlar alınmış ve bu kararlar genel anlamda beğeni ile karşılaşmıştı. Çocukları korumak ve uygunsuz içeriklerin denetimini sağlamak için alınan kararlardan sonra, dijital yayın platformlarının da bir bir karara uygun adımlar attığını gördük. Bu platformlara son olarak Netflix katılmıştı. Gerekli düzenlemeleri yapan platform şimdi ise yeni bir sistem daha duyurdu. Buna göre Netflix PIN kodu dönemi başlıyor.

Netflix PIN kodu Nasıl Çalışacak?

İçeriklerde 18 yaş ve üstü izleyicilere hitap eden sahneler bulunuyorsa, yani içeriklerde yaş sınırı varsa bu tür içeriklerin PIN kodu ile korunması sağlanacak. Ebeveynler PIN kodu belirleyecek ve bu tür içeriklere erişim için belirlenen PIN kodunun girilmesi gerekecek.

Bu tür içeriklere PIN kodu ile erişim olması, hem çocukların uygun olmayan yayınlara ulaşmasını engelleyecek hem de yetişkinler için herhangi bir sınırlama olmaması sağlanacak. Alınan kararın sonrasında Netflix konuya ilişkin bir basın açıklamasında da bulundu.

Netflix PIN kodu

Yine basın açıklamasında da benzer ifadelere yer verildi. Bir yandan çocukların olumsuz örnek oluşturabilecek yayınlardan korunması sağlanırken bir yandan yetişkinler için sınırlamalar olmadan içeriklere ulaşma imkanı sunulacak.

Ebeveyn kontrolüne eklenen yeni PIN sistemi için ebeveynlerin 4 haneli bir kod belirlemesinin gerektiğini de ekleyelim. Sistemin tüm hesaplar için kullanılabileceğini de ekleyelim.

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı