İnternet

Netflix, Apple’da Teknik Düzenlemeye Gitti

Netflix, Appe'da yeni bir teknik düzenleme gerçekleştirecek. İşte detaylar.

Dünyanın pek çok ülkesinde ve ülkemizde kullanılan Apple cihazlar ve Netflix kendi sektörleri içerisinde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kısa süre önce aldığı kararı basınla paylaşan Netflix, bu kararı niçin ve ne zaman aldıklarını içeren açıklamada teknik kısıtlamalar nedeniyle aldıklarını belirtti. Netflix’in kendi Web sitesinde de yer verilen haberde İOS cihazlardaki Airplay uygulamasının kaldırıldığını belirtmişti.

Netflix, Airplay uygulamasını üyelerine açarak hayli beğeni almıştı. Tüm akıllı telefonlardan bu uygulama rahatlıkla televizyonlarda kullanılabilmekteydi. Ancak bir anda alınan bu karar üyeler arasında şok etkisi yaratmıştı. Airplay desteğini 2013 yılından beri sürdüren Netflix’in bu ani kararı alması öncelikle tepki ile karşılanmış, üyeler bunun nedenini öğrenmek için sosyal medya üzerinden bir açıklama beklediklerini dile getirmişlerdi. Netflix bu konuda öncelikle kısa bir açıklama yapmış ancak üyeler bu açıklama ile yetinmeyerek şirketin daha kapsamlı bir açıklama yapması yönünde baskı oluşturmuşlardı.

Asıl Neden

Netflix bu kararı teknik kısıtlamalar nedeniyle aldığını belirtirken işin aslının farklı olduğu konusunda haberler yayılmaya başlandı. Bu haber içeriklerinden biri Apple’in 3 sınıf tabir edilen televizyonlara açık hale gelerek yayınlanan içeriklerin hangi televizyondan geldiğinin bilinememesi yönünde oldu.

Yetkililer bu açıklama üzerine yaptıkları yeni açıklamada ” kanala üye kişilerin Netflix üzerinden izledikleri kanalları en kaliteli şekilde sunmayı amaçladıklarını ancak Airplay’in bu uygulamasının üyeleri de olumsuz etkileyeceğini ve sonuçların Netflix’i her anlamda olumsuz etkileyerek bunun doğurabileceği kaygılarının olduğu kanısına vararak bu uygulamadan desteklerini çektiklerini” belirtti. Basında çıkan asıl haberlerin ana neden olduğunu da böylece kabullenmiş oldular.

Teknik kısıtlamalar nedeniyle olduğu açıklanan ancak ana nedenin üyeler üzerinde yaratılacak olumsuz etki olduğu anlaşılan Netflix’in bu tedbir uygulaması üyelere duyulan sorumluluk bilinci olarak yorumlanarak bu kararın üyeler de memnuniyet yarattığı gelen yorumlardan anlaşılmaktadır.

Platformun yeniden Airplay desteği sunup sunmayacağı ileri bir sürece bırakıldı.

Bundan sonra iOS cihazlarda bulunan Airplay desteği ile iPhone, iPad ve iPod cihaz kullanıcıları Netflix içeriklerini Apple TV’ye yansıtamayacak.

İsmail YÜKSEL

Ankara'da Soft Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı