Bilim & Teknoloji
Trend

NASA’nın Mars Helikopteri Projesi Tamamlandı

NASA tarafından geliştirilen ve bir süredir test aşamaları devam eden Mars helikopteri projesinde sona gelindi.

Amerika’nın uzay çalışmalarından sorumlu olan NASA tarafından yaklaşık 16 aydır testleri gerçekleştirilen Mars helikopteri artık uçuşa tamamen hazır hale getirildi. Proje yöneticilerinden MiMi Aung tarafından yapılan açıklamada test uçuşlarının başarıyla geçtiği ve bundan sonraki uçuşun direkt olarak Mars gezegenine yapılacağı bildirildi.

Mars gezegeninde yapılan çalışmaları daha da kolaylaştırmak ve hatta yakın gelecekte turistler için rota çizmesi planlanan bu helikopter projesi şimdilik eksiksiz olarak tamamlandı.

4 adet güçlü motora sahip olan Mars helikopterinin oldukça küçük bir gövde yapı tasarımı bulunuyor. Güneş pillerinden gücünü alan araçta ayrıca dahili ısıtıcıya da yer verilmiş. Bu sayede Mars yüzeyindeki ısı düşüşlerine karşı korunaklı olması beklenen proje ürünü 2020 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirecek.

Mars Helikopteri Test Aşamaları Başarılı Geçti

JPL Uzay Simülatörü‘nde gerçekleştirilen test aşamalarında 8 metre genişliğinde bir vakum odası kullanıldı. Bu odada Mars yüzeyindeki yer çekimine benzer bir yapay yer çekimi uygulandı. Kullanılan yapay yer çekiminin dünyada yer alan yer çekiminin üçte ikisi ile sınırlı olduğu belirtildi.

Proje kapsamında geliştirilen Mars helikopterinin herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda Mars’a ilk uçuşunun 2020 yılında gerçekleştirmesi bekleniyor.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı