Bilim & Teknoloji
Trend

NASA’nın Mars 2020 Rover Uzay Aracı Yeni Jantlarına Kavuştu

NASA'nın Mars araştırmalarında kullandığı Mars 2020 uzay aracının tekerlek ve dans sistemleri tamamen değiştirildi.

NASA mühendisleri geçtiğimiz hafta California eyaletinde bulunan Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Mars 2020 Rover uzay aracı için yeni jant ve tekerlek sistemlerini tamamladı. Artık Mars 2020 Rover yepyeni bacaklara sahip!

Mars araştırmalarında kullanılan Mars Rover Curiosity adlı uzay aracının bir süredir tekerlek hasarları incelenmekteydi. Görevi esnasında aracın tekerleklerinde kısmi olarak birçok delik açılmış ve hatta yükseltilmiş bacaklarda da çatlaklar oluştuğu gözlenmişti. Bu hasarlarla ilgili Ocak ayında NASA tarafından aşağıdaki fotoğraf paylaşılmıştı.

2020 model Mars Rover aracındaki yeni lastik sistemleri tamamen titanyum malzeme kullanılarak geliştirildi. Araca entegre edilecek olan tekerleklerin her birinde kendine ait motor olacağı hatta ön ve arkadaki iki tekerlekte ek olarak direksiyon motoruna da yer verildiği belirtildi. Bu sayede Mars 2020 Rover uzay aracının olduğu yerde 360 derecelik bir açıyla dönüş kabiliyetine sahip olabileceği ifade edildi.

NASA tarafından geliştirilen jant lastik sisteminde “rocker-bogie” süspansiyon sistemi kullanıldı. Bu sistemin ise aracın kayalık ve engebeli arazide sorun yaşamadan 45 derecelik eğime kadar kullanılabilmesini sağlayacak.

Mars 2020 uzay aracında bir takım yenileme çalışmaları daha yapıldı. Aracın robot kolunun geliştirildiği ve örnek önbellekleme cihazının da üzerinde çalışmalar yapılacağı bildirildi.

2021 Şubat Ayında Mars’a İniş Yapacak

NASA’nın yenilediği Mars 2020 Rover aracı Temmuz 2020 tarihinde Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan gönderilecek ve tahmini olarak Şubat 2021’de Mars yüzeyine iniş yapacak.

Etiketler

Hakan ŞENTÜRK

1991 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı