Bilim & Teknoloji

NASA ve ESA Ortak Projelerini Açıkladı

NASA ve ESA tarafından ortak bir proje açıklaması geldi. NASA ve ESA nasıl bir plan içerisinde?

Uzay araştırmaları konusunda yeni bir dönemi başlatan NASA, artık sadece uzay araştırmaları üzerinde durmuyor. Bunun yanında artık daha geniş bir araştırma sistemi ve önlem paketleri de karşımıza çıkmaya başladı. Son olarak NASA ve ESA tarafından ortak hazırlanan bir proje için duyuru yapıldı.

NASA ve ESA Asteroitlerin Rotasını Değiştirecek

NASA ve ESA tarafından açıklanan yeni projede, olayı bir göktaşı tehlikesine karşı nasıl bir önlem alınacağına karar verilecek. Dünyanın yörüngesi içerisinde giren bir Asteroid olduğu zaman, bu asteroide uzay araçlarıyla çarpılacak. Uzay aracının çarpması sonrasında göktaşının güzergahında değişiklikler yapılması sağlanacak.

Özellikle dünyanın yörüngesine giren ve çarpışma tehlikesi olan göktaşları için sistemin kullanıldığını görmek mümkün olacak. İlk testlerin ise Didymos adı verilen çift asteroit üzerinde yapılacağı açıklandı.

NASA ve ESA

Asteroid üzerine gönderilecek olan HERA isimli uzay aracıyla beraber genel olarak rotanın değiştirilmesi sağlanacak. 14.764 mp/h hızla göktaşına çarptırılacağı açıklanan HERA sonrasında DART isimli bir tespit aracı da gönderilecek. DART isimli tespit aracı ise verileri toplamaktan sorumlu olacak.

Rotanın ne kadar değiştiği, hızın ne kadar güncellendiği ve çalışma sonunda beklenen parçalamanın sağlanıp sağlanmadığı konusunda bilgiler elde edilecek. Şu an için HERA’nın 2022 yılında çarpışma için gönderileceği ve hemen arkasından da DART uzay aracının 2024 yılında verileri toplamak üzere gönderileceği açıklandı. Projenin amacı, gelecekte oluşabilecek olan asteroid tehditlerine karşı önlemler almak.   

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı