Haberler
Trend

NASA Uzaya Göndereceği Aracın Adını Belirlemek İçin Oylama Başlattı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi tarafından yürütülen ve Mars’ın kolonizasyonu hedeflenilen çalışmalarda oldukça kritik bir öneme sahip olan ve kısa süre sonra Mars’a gönderilecek olan uzay aracının adı, NASA tarafından başlatılan ve dünya çapında her yerden katılınabilecek bir anketin ardından belli olacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl yapılan bir açıklama ile NASA, isteyen herkesin adını veya bir mesajını uzaya gönderilecek bir araçta bulunan bilgisayara eklenerek uzaya gönderebileceğini duyurmuş ve özellikle ülkemizden gelen yoğun bir katılımla milyonlarca isim NASA’nın resmi sitesinden gönderilerek uzay aracına yüklenmişti. Dünya ile uzay çalışmaları bağlamında oldukça interaktif çalışmalar yürüten NASA, şimdi de Mars’a göndereceği aracın adını açtığı bir anket ile belirlemeye çalışıyor.

Başlatılan ankette finale kalan 9 aday isimlerden “Promise, Ingenuity, Fortitude, Perseverance, Endurance, Tenacity , Vision, Clarity, Courage” arasından seçilecek bir isim, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi tarafından Mars’a gönderilecek aracın adı olarak belirlenmiş olacak. Bu, finale kalmış 9 aday Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde yapılan bir oylamanın ardından belirlenmiş iken Mars’a gidecek aracın ismi ise tüm dünyanın katılacağı bir anket ile belirlenmiş olacak. Anket, NASA’nın resmi sitesinden erişilebilir durumda.

NASA’nın geçtiğimiz aylarda yaptığı çalışmaya 2,5 milyondan fazla isim ile katılmış olan Türkiye, uzaya en çok isim gönderecek olan ülke olmuştu.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı