Bilim & Teknoloji

NASA Temiz Yakıt Testlerine Başlıyor

NASA temiz yakıt için harekekte geçti. Yeni yakıt teknolojisi neler sunacak? İşte detaylar.

Uzay araştırmalarında yeni bir sayfa açılıyor. NASA tarafından paylaşılan bilgilere göre bundan sonraki süreçte yeni bir yakıt teknolojisine geçiş yapılacak. Sunulacak olan yeni yakıt teknolojisi, yeşil enerji formatında karşımıza çıkacak ve temiz yakıt olarak değerlendirilecek.

NASA’nın Yeşil Uzay Gemisi Yakıtı İnfüzyon Görevi yani GPIM olarak adlandırdığı yeni testler, temiz yakıt kullanımı için de önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Konu hakkında paylaşılan detaylardan da söz edelim.

SpaceX Falcon Heavy için Yeni Yakıt

Paylaşılan bilgilere göre NASA, yeni temiz yakıtları ilk olarak SpaceX Falcon Heavy roketlerinde deneyecek. Temi teknoloji olarak gösterilen ve bir kutu şekilde tasarlanan GPIM, uzayda şu ana kadar kullanılmış olan en düşük toksiklikteki uzay yakıtı olarak değerlendiriliyor.

Hidroksil amonyum nitrat, hem temiz bir yakıt olarak değerlendiriliyor hem de performans konusunda biraz daha iyi alternatif sunulması beklenmekte. Çevreyi koruma konusunda yeni bir boyut sunulmuş olacak ancak işin bir de diğer yüzü var.

SpaceX Falcon Heavy roketlerinde denemeleri yapılacak olan yeni yakıt, maliyetler kısmında da daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlayacak.

GPIM NASA

NASA tarafından verilen bilgilere göre şu an için mevcut yakıt olarak karşımıza çıkan hidrazine göre %50 oranında daha verimli bir yakıt sunulacak ve bu sayede maliyetlerde düşürülmüş olacak.

NASA için şu an açıklanan bilgilere göre 65 milyon dolar gibi bir maliyete sahip olduğu açıklanan GPIM, uzun vadede ne kadar geçerli bir yakıt teknolojisi olacak bilinmiyor.

Bunun için yapılan testlerin ne kadar başarılı sonuçlar vereceğini gözlemlemek gerekecek. Başarılı sonuçlar elde edilecek olursa, uzay araştırmalarında yeni bir döneme girilmesi söz konusu olacak.  

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı