Bilim & Teknoloji

NASA Şimdiye Kadarki En Yakın Asteroit Fotoğrafını Paylaştı

NASA'nın OSIRIS-REx adlı uzay aracı tarafından bugüne kadarki en yakın ve detaylı asteroit fotoğrafı çekildi.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadarki en yakın ve en net asteroit görüntüsü çekildi. OSIRIS-REx adlı uzay aracı tarafından yaklaşık olarak 0.4 mil uzaklıktan çekildiği belirtilen fotoğrafın asteroit üzerindeki birçok detayı net bir şekilde gösterdiği gözlendi.

Asteroit örnekleyici olarak geçtiğimiz yıl uzaya fırlatılan OSIRIS-REx, görevi boyunca gezdiği uzay kayası olarak bilinen Bennu asteroidinin en yakından görüntüsünü alabildi. Oldukça yüksek bir çözünürlükle elde edilen görüntüde asteroit yüzeyinin oldukça kayalık olduğu dikkat çekiyor.

Bennu asteroidinin yörüngesine 31 Aralık 2018 tarihinde giren NASA’nın uzay aracı ilk görevinde Bennu’nun yüzeyinin karmaşık olarak kayalardan oluştuğunu ortaya çıkarmış ancak net görüntüler elde edilememişti. 13 Haziran 2019 tarihinde yeniden Bennu’nun yörüngesine giren OSIRIS-REx, asteroide ilk kez bu kadar yaklaşarak bu fotoğrafı çekebildi.

En Yakın Yörüngede Çalışan İlkUzay Aracı: OSIRIS-REx!

NASA’nın uzay aracı OSIRIS-REx’in Bennu’ya ne kadar yaklaşıp bu fotoğrafı çekebildiğini örneklemek gerekirse Katar’da bulunan Burj Khalifa’nın yüksekliğinden daha az mesafe olduğunu söyleyebiliriz. Bu ise herhangi bir uzay aracının bir uzay nesnesinin etrafında gezdiği en yakın yörünge olarak kayıtlara geçti.

OSIRIS-REx adlı uzay aracının Ağustos ayının ilk haftasını da Bennu’nun yörüngesinde geçirerek görevini tamamlayacak. Asteroit yüzeyinde örnek alınabilecek bir alan aramaya çalışan uzay aracının enkaz ve kayalıklardan uzak, uygun bir yer belirlemesi bekleniyor.

NASA’da görevli bilim adamlarının gelecek yıl için Bennu yüzeyinden örnek alabilme planlarının gerçekleşmesi tamamen OSIRIS-REx adlı uzay aracının çalışmalarına bağlı.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı