Haberler

NASA Kadın Astronot Ekibi Uzaydaki İlk Projesini Bitirmeye Oldukça Yakın

Bugüne kadar NASA tarafından uzaya yollanan ekipler arasında tamamı kadınlardan oluşan ilk grup, yörüngede görev yaptıkları uzay istasyonunun enerji ihtiyacını sağlayan pilleri değiştirme görevinde sona yaklaştı.

Dünyanın hareketlerinden dolayı ciddi sürelerde dünyanın karanlık tarafında kalan uzay istasyonun bu konumdayken Güneş aracılığı ile enerji elde edememesine karşın bir çözüm olarak üretilmiş olan ve hali hazırda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanılmaya devam eden eski tip nikel hidrojen pillerin yeni, lityum iyon bataryalar ile değiştirilmesi işlemini yürüten ve tamamı kadınlardan oluşan NASA ekibi, bu görevi artık neredeyse bitirmek üzere.

Tamamı kadınlar tarafından oluşan ilk ekip olma özelliğini taşıyan bu çalışma grubunda Christina Koch ile birlikte Jessica Mair de görev almakta. Tarihteki tamamı kadınlardan oluşan ilk ekibin yapacağı ilk uzay yürüyüşünde başarılı ile görevlerine devam eden Koch ve Mair, şu ana kadar 17 adet nikel hidrojen bataryayı lityum iyon batarya ile değiştirmeyi başarmışken toplamda değiştirilecek batarya sayısı ise 48. 

Dünyanın yörüngesinde çalışmalar yürüten ve bütün ülkeler için uzaya dair bilgiler toplayan Uluslarası Uzay İstasyonunun görevine hiç bir engel olmaksızın devam etmesi için gerekli olan enerjiyi sağlayacak olan bu yeni tip pillerin tamamının değiştirilmesi işleminin ise tahminen 1 hafta daha süreceği düşünülmekte. Hiçbir aksilik olmaması durumunda önümüzdeki hafta itibari ile uzay istasyonunda tamamen yeni bataryalar kullanılmaya başlanarak görev ömrü uzatılacak.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı