Bilim & Teknoloji
Trend

NASA ilk insanlı SpaceX test seferi için Astronotların karantina sürecini başlattı

NASA'ya bağlı astronotların SpaceX ile birlikte gerçekleştireceği insanlı test uçuşu için tecrit sürecinin başlatıldığı duyuruldu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın yaptığı açıklamada bünyelerinde bulunan astronotlardan Robert Behnken ile Douglas Hurley’in SpaceX personel taşıyabilen mekiği “Crew Dragon” ile 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek uzay seferi için iki hafta süreyle tecrit süreçlerine girdiği belirtildi.

NASA tarafından yapılan açıklamada alınan bu karantina kararının yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle olmadığı, kendi çalışmalarında tüm uzay görevleri için rutin bir işlem olduğuna yer verildi.

Crew Dragon Mekiği 27 Mayıs’ta Fırlatılacak

Robert Behnken ve Douglas Hurley’i ISS ‘ye taşıyacak olan SpaceX mekiği Crew Dragon, 27 Mayıs 2020 tarihinde Falcon 9 roketi ile Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak. Bu uçuş SpaceX şirketinin ilk insanlı seferi olmasından oldukça önem kazanmış durumda. Aynı zamanda NASA’nın da 2011 yılından beri gerçekleştireceği ilk insanlı uzay seferi olma özelliğini de taşıyacak.

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak bir projesi olan ISS içeriğinde farklı farklı ülkelerden 6 kişilik ekip dönüşümlü olarak görev yapmakta. Bilindiği üzere NASA’nın “Ticari Akmak Hizmetleri” programında Cygnus ile birlikte Dragon adlı kargo mekikleri ISS’ye ikmal malzemeleri götürüyor. İstasyonda görev yapan astronotlar ise Rusya tarafından yapılmış olan “Progress” adı verilen mekiklerle taşınıyor.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı