Bilim & Teknoloji

NASA ile SpaceX Yeni Bir Anlaşmaya Vardı

NASA ile SpaceX yeni bir anlaşma gerçekleştirdi. NASA ile SpaceX anlaşmasının detayları neler?

Geçtiğimiz günlerde ilk defa ticari amaçlı olarak kullanılan Falcon 9 roketleriyle gündeme gelen SpaceX, şu sıralar NASA ile yapılan yeni anlaşmalarla yeniden gündeme geldi. Bu kez NASA ile SpaceX firması arasındaki anlaşmanın nedeni oldukça farklı. Bu kez anlaşmanın nedeni, NASA’nın DART adı verdiği görev.

NASA ile SpaceX DART Projesi için Anlaştı

Bu kez Çift Asteroit Yönlendirme Testi(DART) için anlaşma yapıldı. Anlaşma kapsamında, bir asteroitin Dünya’nın yörüngesel yolundan saptırılacağı belirtildi. Bunun için kinetik çarpma aygıtı tekniğinin kullanılacağı açıklandı.

Şu an yapılan değerlendirmelere göre 2021 yılının Haziran ayında, Dünya’dan sadece 11 milyon kilometre gibi bir uzaklıkta olacak asteroitin, yörüngeden sapması sağlanacak.

Bunun için Falcon 9 roketlerinden yararlanıldığını göreceğiz. Roket astereoite çarpacak ve yönünün değişmesini sağlayacak. Kinetik çarpma olarak değerlendirilecek olan bu çarpmanın etkisinin ne boyutta olacağını bilmek oldukça zor.

NASA ile SpaceX

Etkinin tam olarak nasıl olacağı bilinmese de NASA ile SpaceX arasında anlaşma için 69 milyon dolarlık bir sözleşmenin imzalandığı açıklandı. 69 milyon dolarlık sözleşmeyle beraber roketin nereden havalanacağı konusunda da bilgiler ortaya çıktı. Buna göre roket, Kaliforniya’da yer alan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü üzerinden fırlatılacak.

Şu an için planlamalara göre tek bir Falcon 9 roketinin gönderileceği de gelen bilgiler arasında. Bu konuda farklı bir karara imza atılıp atılmayacağı şu an için bilinmiyor. Çalışmanın ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecek.  

Etiketler

İbrahim KIZILIRMAK

Ben İbrahim KIZILIRMAK. Uzun süredir Türkiye'nin en büyük teknoloji mağazalarının birisinde satış danışmanı olarak çalışmaktayım. İşim dolayısıyla edindiğim bilgileri ve ayrıntılı analizleri daha fazla kitleye duyurmak amacıyla Yorumla.Net ailesinin editör kadrosuna katıldım. Benimle teknoloji alanında her türlü fikir alışverişi yapmak ve varsa sorularınız için i.kizilirmak@yorumla.net e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı