Bilim & Teknoloji

NASA, Güneş Patlamaları Konusunda Uyardı

NASA canavar Güneş patlamaları konusunda yeni uyarılar yayınladı.

Belli aralıklarla açıklamalar yapan NASA, hem küresel ısınma konusunda hem de yeni gezegen keşifleri konusunda yaptığı açıklamalarla son günlerde bir hayli gündemde. Yaşanan gök olaylarına ilişkin sürekli açıklamalar yayınlayan NASA, son olarak güneş patlamaları konusunda bir bilgi yayınlandı.

Yayınlanan bilgi, yakın gelecek de sıkıntılı bir sürecin içerisine girilebileceğini gösteriyor. Yetkililere göre Güneş solar minimum içerisine girdi ve bu süreçten sonra ciddi Güneş patlamaları meydana gelecek.

Dünya Teknolojisi Bu durumdan Etkilenebilir

Yaşanan Güneş patlamaları zaten Dünya üzerinde bir etkiye neden oluyor. Yayılan ısı dalgası, atmosferin ısınmasına ve genişlemesine neden oluyor. Bu durumda da uydular durumdan etkilenebiliyor. GPS, internet bağlantıları gibi birçok bağlantının da durumdan etkilendiğini biliyoruz. Güneş patlamalarının oluşturduğu bu etkinin ise maksimum seviyeye çıkacağı açıklandı.

Şu an için solar minimum etkisine girildiğini açıklayan NASA yetkilileri, 11 yıllık bir süre sonrasında bu etkinin ortadan kalkacağını belirtiyor.

11 yıl sürecek olan bu etkinin ortadan kalkması durumunda ise doğrudan solar maksimuma geçiş yapılacak. Solar maksimuma geçilmesi durumunda ise çok daha geniş kapsamlı patlamaların yaşanacağı belirtiliyor.

NASA

Yaşanacak olan canavar patlamalar, Dünya üzerinde çok daha fazla etki oluşturmaya yetecek. Hem internet bağlantılarında hem uydu bağlantılarında ve doğal olarak GPS bağlantılarında da sorunlar yaşanması bekleniyor.

Tabii ki etkinin tam olarak nasıl olacağı konusunda bir bilgi yok. Özellikle patlamaların ne zaman başlayacağı ya da ne zaman biteceği konusunda kesin bir süre açıklaması yapılamıyor. Muhtemelen bunun için solar minimum etkisinin ortadan kalkması bekleniyor. Bu etkiden sonra nasıl bir değişim olacağını ise zaman gösterecek. Şimdilik açıklama yapmak oldukça zor.  

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı