Bilim & Teknoloji
Trend

NASA, Gezegen Ve Uydulara Mantardan Ev İnşa Edecek

Amerika Birleşik Devletleri adına uzayda araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdüren Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Dünyanın uydusu Ay’da ve Mars gezegeninde sürdürdüğü çalışmalarında mantardan ev yaparak yeni bir adım atmayı hedefliyor.

NASA, Amerika Birleşik Devletlerinin gelecek hedefleri doğrultusunda oldukça uzun bir süredir insanlığın yaşamını başarı ile sürdürebileceği bir gezegen arayışında bulunmaktaydı. Bu süreçteki en ciddi problem ise bu gezegenleri kolonileştirecek insanların yaşamsal faaliyetlerini nerelerde sürdüreceğiydi. Görünen o ki NASA, bu soruna mantar ile cevap buldu.

İlk bakışta hepimizin çocukluğunda izlediği ve halen izlenmeye de devam eden Şirinler adlı çizgi filmi akıllara getiren NASA, adeta bu çizgi filmdeki evler gibi mantar bitkisini kullanarak Ay’da ve Mars’ta evler inşa edecek. Çoğu insana bu şaka gibi gelse de NASA’nın yaptığı açıklamalara göre mantarın özellikle toprağın altındaki bölgesinde bulunan kısmındaki miselyum maddesi ile mantar, oldukça sık bir dokuda adeta duvarlar örmekte. Bu madde ile örülecek bu tarz duvarların Ay’da ve Mars’ta insanlığın maruz kalacağı radyasyon, soğuk vb. problemleri ortadan kaldırmaya büyük bir fayda sağlanacağı düşünülüyor.

Mantarın toprağın altındaki kısımda bulunan miselyum, oldukça küçük hatlar barındırmasına rağmen bunun tam tersi bir hassasiyet ve yoğunluk ile birbirinden karmaşık yapılar oluşturduğu için uzaydaki koloni çalışmalarında inşa edilecek evler için en ideal malzeme gibi gözüküyor.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı