Bilim & Teknoloji

NASA Derin Uzay Atom Saati Üzerinde Çalışıyor

NASA Derin Uzay Atom Saati sistemi için yeni detaylar ortaya çıktı. NASA Derin Uzay Atom Saati teknolojisi ne amaçla kullanılacak? İşte detaylar ve uzay araştırmasında yeni dönem başlatacak olan teknoloji.

Uzay araştırmalarında yeni bir döneme giriş yapıldı. Artık sadece insansız keşif araçlarının gönderilmesinden söz etmiyoruz. Bunun yanında yeni uzay görevleri ve uzay keşfinde çok daha aktif olan sistemlerin kullanılması da gündeme gelmeye başladı. Çok yakın bir gelecekte astronotlarla beraber yeni uzay keşifleri için araçların sunulduğunu görmek mümkün olacak.

İşte tam da bu noktada NASA’nın yeni planları olduğu ortaya çıktı. Gelecekte, uzay araştırmalarının daha kolay gerçekleştirilmesi için özel sistemler sunulacak. Bu kez amaç çok daha farklı olacak. Derin Uzay Atom Saati adı verilen projeyle beraber araçların uzayda yönlerini çok daha rahat bulmaları sağlanacak.

Derin Uzay Atom Saati Neler Sunacak?

Derin Uzay Atom Saati sisteminde amaç, uzay araçlarının rota için doğrudan anlık olarak bilgi alabilmesi. Şu an için tüm uzay araçlarında, yön ve bilgilendirme Dünya üzerinden gelen koordinatlara göre yapılıyor.

Yani araç uzayda olsa dahi, Dünya üzerinden gelen koordinatlara göre hareket ediliyor ve rota bunlara göre belirleniyor. Tabii ki bu durum anlık rota değişikliklerinde sıkıntı yaşanmasına ve sürecin uzamasına neden oluyor.

NASA Derin Uzay Atom Saati

NASA, Derin Uzay Atom Saati projesiyle beraber ise uzay araçlarının doğrudan rota bilgileri alabilecekleri bir sistem geliştirmeye çalışıyor. Dünyaya bağlı kalmadan, yıldızlara göre rota düzenlemesi yapılması üzerine kurulu olan Derin Uzay Atom Saati sisteminin, özellikle insanlı araştırma uçuşlarında çok etkili olacağı konusunda bilgiler paylaşılmış durumda.

Söz konusu sistemin nasıl ve ne zaman kullanıma gireceği konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Muhtemelen uzayda koloni kurma dönemine kadar bu yönde kararlı ve sonuç odaklı çalışmalara yer verilecek. Şimdilik sistemin nasıl geliştirileceği merakla bekleniyor.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı