Bilim & Teknoloji

NASA Bu Kez Atmosferde Dev Bir Patlama Tespit Etti

NASA son yaptığı açıklamada atmosferde de bir patlama olduğunu açıkladı.

Amerika Havacılık ve UZAY Dairesi geçen yıl aralık ayı içerisinde Dünya’nın çevresinde dev bir patlamanın meydana geldiği açıklamasını yapmıştı. Atmosferde yer alan  gazların etkisi ile parçalanan göktaşlarının 6 sene önce Rusya’nın Çelyabinsk şehrine düşen ateş topundan sonra 30 yıllık süre gelen bir süreçte ikinci en büyük meteor olduğunu açıkladı. Meteor Rusya’nın Kamçatka Yarımadası yakınların da Berin Denizinde patlama sebebi ile bu zamana kadar fark edilmemişti.

Hiroşima’ya Attığı Atom Bombasının 10 Katı Kadar!

Son gözlemlenen patlama sırasında ortaya çıkan enerjinin ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima’ya attığı atom bombasının 10 katı kadar olduğu bildirildi.

NASA’nın gezegen savunma uzmanı olan Lindley Johnson, BBC’ye yaptığı açıklamada bu boyuta ulaşmış bir ateş topunun her 100 yılda 1 ya da 2 kez gerçekleşebileceğini belirtti.

18 Aralık itibariyle yerel saatle 13.00 suları asteroid atmosfere 7 derece açıyla ve saniyede 32 kilometreye ulaşan bir hızla giriş yaptı 

Boyut olarak birkaç metre kadar olan göktaşı, 173 kiloton enerjiyle, dünyanın yüzeyine ulaşmasına 25,6 km kala patladı.

NASA’da cisim gözlemleme program müdürü olarak görev yapan Kelly Fast, gerçekleşen son patlamayla ilgili Texas eyaletindeki Ay ve Gezegen Bilim Konferansı’nda yaptığı açıklamasında;

“Bu Çelyabinsk’teki enerji salınımının yüzde 40’ı kadardı. Berin Denizi üstünde olduğu için haberlere yansımadı ancak gezegende bol su olması savunmamıza katkı sağlayan bir şey. Ancak Bering Denizi üstündeki son olay daha büyük cisimlerin uyarı olmadan bize çarpabileceğini gösteriyor. Bunları gözlemlemek için  uzay merkezli gözlemevlerinin de dâhil olduğu daha güçlü bir ağ kurulması gerekiyor.”

ifadelerine yer verdi.

Bu anlamda 140 metreden daha büyük olan meteorları görmek ve tespit etmek için NeoCam isimli  teleskopun  üretim ve geliştirilme çalışmaları devam ediyor.

NeoCam projesinden sorumlu bilim insanı olarak NASA’da görev yapan Dr. Amy Mainzer;

“Amacımız dünyaya yakın 140 metre ve daha büyük göktaşlarının yüzde 90’ını bulmak. Eğer bu proje gerçekleşmezse yeryüzündeki araştırmalarla buna ulaşmamız onlarca yıl alabilir. Ancak kızılötesi bir teleskopunuz varsa bu çok daha hızlı olur”

şeklinde bir açıklamada bulundu.

Etiketler

Metin YÜKSEL

Ankara'da İK Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı