Bilim & Teknoloji
Trend

NASA Ay Görevi Hazırlıklarına Başladı

NASA Ay yüzeyine ayak basmak için yeni bir çalışma başlattı. NASA'nın çalışmasının detayları neler?

Uzay araştırması konusunda seviye atlayan ve koloni kurma noktasında çalışmalarına devam eden NASA, şu sıralar yeniden Ay görevini gündeme aldı. Soğuk Savaş dönemlerinde gündeme gelen ve bir yarış olarak değerlendirilen Ay’a ayak basma projesinin bir kez daha gündeme geldiği açıklandı.

Bu kez konunun gündeme gelmesinin nedeni Çin tarafından atılan adımlar. Çinli yetkililer Ay’ın karanlık yüzüne ulaşmak için çalışmalar yaptığını belirtmiş ve bunun için yeni mekik projeleri açıklanmıştı. Çin’in karanlık kısımla ilgili olarak yaptığı bu çalışmaların hemen sonrasında NASA harekete geçti ve Ay’a ayak basma konusu bir kez daha gündeme geldi.

NASA Ne Zaman Ay Görevini Başlatacak?

Bu kez planların biraz daha farklı olduğu söyleniyor. Açıklamalara göre bu kez amaç Ay’ın karanlık yüzüne ayak basmak. Üstelik bir kadın astronot ile bunun gerçekleştirilmesi amaç ediniyor.

Bunun için çalışmalarını hızlandırdığı ve kadın astronot konusunda kararlı olduğu bilinen NASA’nın, bütçe için ise farklı şirketlerle ortaklık kurduğu ortaya çıktı.

Gereken bütçeyi elde etmek için 3 firma ile ortaklık kurulacağı açıklamalar arasında yer aldı. Bu firmalar ise Intuitive Machines, Astrobotic, Orbit Beyond olarak açıklandı. Her üç firma için de özel bir çalışma yapıldığı ve bunun sonucunda özel mekiklerin oluşturulmasının amaçlandığı da gelen bilgiler arasında.

NASA

Trump cephesi için gelen bilgilerde tam tersi durumu işaret ediyor. İddialara göre Trump, NASA’nın ay görevi için çok fazla bütçe ayırmak istemiyor.

Bunun için NASA tarafından bir ortaklık planlandığı ve gerekirse de SpaceX firmasıyla da ortak bir proje kurulabileceği bilgisi verilmiş durumda. Tabii ki şu an için ortaklığa dahil olduğu açıklanan firmaların görevlerinin neler olduğu da bilinmiyor.

Bu konuda net açıklamalar yapılmadı. Beklentiler mekik inşaatı ve masrafları için yeni firmalardan yararlanılacak olması yönünde. Ay görevi için ilk adımların 2020 tarihinde atılması bekleniyor. Konuya ilişkin yeni bir bilgi gelecek olursa, haberimizi bu yönde güncelleyeceğiz.

Etiketler

İsmail YÜKSEL

Ankara'da Soft Ajans bünyesinde çalışıyorum. 2014 yılından bu yana "Teknoloji" alanında çeşitli gazete ve haber sitelerinde farklı projelerde yer aldım. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için haber editörlüğü yapıyorum.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı