İnternet

N11 Veri İhlali ile Gündemde

Son yılların en büyük alışveriş sitelerinden biri haline gelen N11, kısa süre önce bambaşka bir haberle gündeme geldi. Bu kez sunulan kampanyalar ya da alışveriş fırsatları gündemde değil. Bu kez dev e-ticaret platformunun gündeme gelmesinin nedeni veri ihlalleri. Paylaşılan bilgilere göre hackerlar N11 sistemine bir saldırı yaptı ve güvenlik açıklarından kaynaklı olarak bazı kullanıcıların bilgileri ele geçirildi.

Kullanıcıların mail bilgilerinin ele geçirildiği ve bu mail bilgilerinde denemeler yaparak şifrelerin tespit edildiği açıklandı. Bu şekilde kullanıcıların hesaplarına giren hackerlar, toplamda 832 adet N11 üyesine ait e posta adreslerini ele geçirdi.

N11 Konu Hakkında Açıklama Yayınladı

Daha önce veri gizliliği konusunda alınan karar ve çıkarılan yasalar gereğince N11 tarafından bu yönde bir bilgilendirme yapılması gerekiyor. Firma bilgilendirme için bir yazı yayınlarken aynı zamanda kullanıcıların bilgileri için sorgulama yapması konusunda bir de adres paylaşımı yaptı.

Veri ihlalleri konusunda bilgi almak isteyen kullanıcıların kisiselverilerim@n11.com üzerinden iletişime geçmesi gerekiyor. Bu şekilde N11 üzerinden bilgi almanın mümkün olacağı açıklandı.

N11

Kullanıcıların hangi bilgilerinin ele geçirildiği konusunda da açıklamalar yapıldı. Açıklamaya göre 832 adet e posta adresi ele geçirildi. Bu e posta adresleri ile şifre denemeleri yapılarak kullanıcıların N11 hesaplarına giriş yapıldı.

Aynı gün durum tespit edilerek çalışma yapıldı. Kişilerin kimlik, iletişim ve müşteri işlem bilgilerinin ele geçirildiği konusunda da bilgiler verildi. Konuya ilişkin detaylar bu şekilde. Alınan önlemlerin yeterli olup olmadığını zaman gösterecek.

Etiketler

Hakan ŞENER

1988 yılında Trabzon'da doğdum. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Yerel bir elektronik firmasında muhasebe departmanında çalışıyorum. 2019 yılından itibaren "İnternet Teknolojileri" alanında Yorumla.Net için haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı