Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor Sorunu İçin 13 Adımda Çözüm Önerisi

Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor Sorunu İçin 13 Adımda Çözüm Önerisi

Akıllı telefon kullanıcıları iyi bilir. En büyük rahatsızlıklarımızdan bir tanesi en olmaz zamanlarda şarj sorunlarıyla karşı karşıya kalmamız olarak söyleyebiliriz. Telefonumuz düzgün bir şekilde ve çok yavaş şarj oluyor hatta bazı durumlarda hiç şarj edemediğimiz anlar gerçekten de acı olabilir. Burada telefonun yavaş şarj olması ya da hiç şarj olmaması gibi bir durum karşımıza çıkıyor. İşte tam burada ilk aklımıza gelen sebep telefonumuzun bataryasının şarj ömrü oranının iyice tükendiği oluyor. Telefonumuzun yavaş şarj olma sorunu çözümü için herhangi bir uzman veya telefon tamircisinin eli değmeden biz kullanıcıların da yapabileceği bazı şeyler bulunuyor. Bu konumuzda paylaşacağımız yavaş şarj sorunu için çözüm önerilerimiz sizlere basit gibi gelebilir ancak iPhone veya Android dünyasında kullandığınız bir telefon modeli için oldukça etkili olduklarını garanti edebiliriz.

Telefon Neden Yavaş Şarj Oluyor Sorusu İçin Derlediğimiz 13 Çözüm Önerileri

Benim akıllı telefonum neden yavaş şarj oluyor veya telefonum şarjda iken ikidir şarj kesintileri olması durumuna nasıl çözüm bulacağım diye düşünüyorsanız, sizler için derlediğimiz bu yazımızı dikkatlice okuyup uygulayabilirsiniz.

1.) Mikro USB Bağlantı Noktasını Kontrol Edin

Telefonunuzun şarj kablosunun ucunda bulunan mikro USB bağlantı noktasında sık kullanıma bağlı olabilecek deformasyonlar cihazınızın şarj olma süresini oldukça uzatabilir. Mikro USB noktası telefonunuzla iyice bağlanmadığı veya temasta sorun yaşadığı durumlarda şarj olayı olumsuz etkilenebilir. Bir yıldan uzun süre kullanılan şarj kablosunun USB giriş bölümü devamlı tak çıkarlarla aşınarak küçük donanım hatalarıyla birlikte telefonunuzun yavaş şarj olma probleminin ana kaynağı olabilir. Bu nedenle yapacağınız ilk iş şarj cihazınızı ve şarj kablonuzu test etmek, incelemek olmalıdır. Bunun yanında telefonunuza şarj cihazının takılı olduğu yer olan mikro USB bölgesindeki metalik küçük tırnağı hafiften yükseltirseniz (ince metalik bir aletle veya bir kürdan da olabilir) cihazınızın şarj sorununa mucizevi bir çözüm bulmuş olabilirsiniz.

2.) Telefonunuzun Şarj Portunu Temizleyin

Öncelikle Yorumla.Net editörü olarak bu sorunla benim de daha önce karşılaştığımı söylemeliyim. Kullandığım iPhone modeli bir süre sonra şarj olurken sık sık şarjdan düşmeler vs yaşıyordu. Epeyce süre telefonla ilgili bir sorun olduğunu düşündüm ancak bir gün şarj portuna baktığımda içinde birikmiş olan toz, yün vs gibi parçacıkların şarj cihazının telefona bağlantı biriminin etkili bir temas sağlayamayacak kadar fazla olduğunu gözlemledim. Bir toplu iğne yardımı ile o alandaki birikmiş olan parçacıkları temizleyerek telefonumun şarjdan düşme sorununu çözmüş oldum. Bu bölgede biriken parçacıklar veya tozlar şarj cihazı ile telefonun USB bağlantı noktası arasında olması gereken uygun fiziksel teması engelleyebilir. USB bağlantı noktasına üfleyerek veya uzun süre kalmış toz parçacıklarını alabilmek için kürdan, diş fırçası vs gibi yardımcı araçlarla bu bölgeyi tamamen temizleyin ve yavaş şarj olma sorunu veya sık sık şarjdan kopma sorununu tamamen çözün.

3. ) Şarj Kablolarını Kontrol Edin

Apple'ın USB to lightning şarj kablolarını bilen bilir. Çok kullanışlı ancak bir o kadar da tam bağlantı noktalarının olduğu bölgede hızlı bir şekilde kablolarda aşınma problemiyle ünlüdür. Bunun yanında Android cihazlarda çok sert olmayan şarj kablolarında da benzer sorunlarla sıkça karşılaşılıyor. Yıpranmış bir şarj kablosu belki de telefonun neden yavaş şarj oluyor sorunu için kesin neden olabilir. Kabloyu yenilemek veya bir arkadaşınızın şarj kablosunu kullanmak yavaş şarj olma probleminin kablonuzla ilgili olup olmadığı hakkında net bir fikir verecektir.

4. ) Şarj Adaptörünüzü Kontrol Edin

Telefonunuzun yavaş şarj olma sorununa çözüm basamaklarımızda kablolarda da sorun gözlemediyseniz sorunun kaynağı elektrik prizine taktığınız adaptör olabilir. Nadir de olsa bu durum bizi şarj sorunları ile karşı karşıya getirmektedir. Bunu denemek için yine bir arkadaşınızın şarj adaptörünü deneyebilirsiniz.

5. ) Elektrik Prizinizle İlgili Bir Sorun Olabilir

Bu basamak aslında oldukça aptalca gözükebilir ancak zaten çoğu zaman sorunlarımızın net çözümünün en basit şeyler olduğunu görmüyor muyuz? Telefonunuzu ev veya işyerinizde bulunan diğer elektrik prizlerinde şarj etmeyi dener misiniz?

6. ) Şarj Esnasında Telefonunuzu Kullanmayın!

Akıllı telefonunuzu şarj ederken sık sık kullanma alışkanlığınız bulunuyorsa bu da size sanki cihazınız çok yavaş şarj oluyormuş izlenimi verebilir. Aksine bu durumun nedeni telefonunuz şarjda iken kullandığınız uygulamaların önemli derecede şarj yüzdesini tüketebileceği olabilir. Video izlemek, oyun oynamak hatta normal şebeke hattı kullanarak bazı uygulamalar üzerinden arkadaşlarınızla iletişime geçmek bile bataryanızın yavaş şarj edilmesine neden olabilir. Bazı uygulamalar o kadar fazla şarj tüketimi yapar ki telefonunuz şarjda olsa bile şarj değeri düşmeye devam edebilir veya hiç şarj olmayabilir. Telefonunun yavaş şarj olması veya hiç şarj olmaması ile ilgili sorunun kaynağının bu durum olup olmadığını anlamak için şarjda telefonu kullanmamayı deneyebilirsiniz.

7. ) Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Sıklıkla aktif olarak kullanmadığımız halde telefonumuzda arka planda çalışan birçok uygulama olabilir. Bu uygulamalar telefonumuzun yavaş şarj olmasının en önemli nedenlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki telefonum yavaş şarj oluyor sorunu için asıl nedenin bu olup olmadığını nasıl anlayacağız? Örnek olarak telefonumuzun şarj oranı %61 olsun. Bu şarj oranından itibaren telefonunuzu hiç kullanmadan ne kadar sürede belli bir seviyeye düşeceğini bir kenara not edin. Sonrasında bir sonraki %61'lik şarj oranını yakaladığınızda arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatarak yeniden daha önce beklediğiniz şarj seviyesine kadar şarjınızın düşmesini bekleyin. Aradaki farkın inanılmaz olacağını sizler de göreceksiniz. Arka planda çalışan uygulamaların yavaş şarj olayına etkisi iPhone modellerinde daha az sıklıkla görülmektedir. Android cihazlar bu durumdan daha fazla etkilenmekte.

8. ) Yavaş Şarj Olma Sorununa Neden olan Uygulamayı Kaldırın

Günümüzde akıllı telefonlar için hazırlanan milyonlarca uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaların birçoğu ciddi derecede şarj kullanımı ile kendisini göstermektedir. Özellikle ücretlendirme ile ilgili sorun yaşadığınız bir uygulama indirdiyseniz en çok şarj problemini bu uygulama çıkarıyor olabilir. Bunun yanında zaten akıllı telefonunuzun "Güç" menüsünde en çok hangi uygulamaların daha çok şarj harcadığını görebilirsiniz. Çok enerji ihtiyacı duyan uygulamalara fazla ihtiyacınız yoksa cihazınızdan tamamen kaldırabilirsiniz. Böylece telefonun yavaş şarj olması problemi ortadan kalkmış olacaktır.

9. ) Günlerdir Açık Olan Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Oldukça tuhaf gibi görünse de Android veya iPhone modellerinin birçoğunda günlerdir açık kalmaları nedeniyle kasılmalar, donmalar vs yaşanabilir. Bu şarj sürelerine de olumsuz şekilde yansıyacaktır. Bu durumda eğer siz de telefonunuzu günlerdir hiç kapatıp açmadıysanız yeniden başlat seçeceğini kullanarak yazılım veya sistem donmalarının önüne geçebilir, şarj dahil olmak üzere birçok kullanımda performans kazanabilirsiniz. Android ekosistemi veya Apple'ın iPhone modelleri sıklıkla performans deneyimlerinin artırılması ve hata giderimleri için güncellenmektedir. Akıllı telefonunuza son yüklediğiniz yazılım sürümü batarya problemleri ile kendisini gösterebilir ve bu sorunun çözümü için geliştirici tarafından yeni bir güncelleme yayınlanmış olabilir. Telefonunuzda otomatik güncellemeler kapalı konumda ise manuel olarak güncellemeyi indirip kurmanız bataryanızın şarj deneyimine olumlu katkıda bulunabilir. Bu konumuzda paylaştığımız yaklaşık 9 nedenin hiçbirisi sorununuza çözüm olmadıysa telefonun yavaş şarj olma sorununa çözüm bulabilmek için yazılım güncellemesini denetlemeniz kesinlikle gereklidir.

11. ) Telefonunuzda Son Yazılım Güncellemesini Geri Alın

Bir üst basamakta bahsettiğimiz yazılım güncellemesinin aksine eğer son güncellemeye kadar bir sorun yaşamayıp cihazınızda yazılım güncellemesi sonrası şarj problemleri yaşıyorsanız son güncellemeyi telefonunuzdan geri almayı denemelisiniz. Özellikle eski model akıllı telefon kullananla bu durumla daha çok karşılaşabilir. Eski cihazlar son güncellemelerin yazılım taleplerini donanımsal olarak karşılayamayabilir. Bu da daha yavaş şarj olma gibi bazı problemleri kullanıcıya yansıtabilir.

12. ) Telefonunuz Su & Sıvı İle Temas Etti Mi?

Akıllı telefonunuz son zamanlarda suyla temas ettiyse bu durum bataryanın düzgün şarj olmamasının ana nedeni olabilir. Bu durumda telefonunuz hatasız olarak çalışabilir fakat pil problemleri yaşanacağı için tek seçenek batarya değişimi olarak karşınızda durabilir.

13. ) Şarj Sorununuz Hala Devam Ediyorsa Cihaz & Parça Değişimi

Yorumla.Net ailesi olarak yukarıda verdiğimiz ipuçlarından herhangi birisi telefonunuzun yavaş şarj olma sorununuza çözüm olmadı mı? Bu durumda akıllı telefonunuzda hasarlı bir şarj portu, batarya veya diğer donanımsal arızalarla karşı karşıya olabilirsiniz. Eğer cihazınız garanti kapsamında ise teknik servise danışabilir, ilgili birimlerden net çözüm alabilirsiniz.

Telefonum Neden Yavaş Şarj Oluyor Sorusunun Adım Adım Çözümü

Burada yer alan tam 13 adımdan oluşan uzun sayılabilecek konumuz cihazınızın yavaş şarj olma sorununa çözüm bulmuş olabilir. Yorumla.Net ekibi olarak burada bahsettiğimiz çözüm aşamaları batarya sorunlarının en sık karşılaşıldığı nedenler ele alınarak vurgulanmıştır. Ancak daha önceden tamir görmüş bir batarya nedeniyle cihazınızın patlama riskinin de olduğunu belirtmemizde fayda var. Asla ve asla daha ucuz olsun diye orijinal cihazınız için yan sanayi şarj cihazları veya kabloları satın almayın. Üretim aşamasında günlerdir hatta aylardır denenmiş olan yüksek güvenlikli orijinal ürünlerden edinmeniz sağlığınız ve güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Sorunlu bir bataryaya sahip bir telefona sahip olabilirsiniz. Bu durumda telefonunuzu gece boyu şarja takılı olarak tutarsanız aşırı ısınma vb nedenlerle bataryanın patlamasına neden olabilirsiniz.

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.