Mobil
Trend

Kirin İşlemci için Üretim Değişiyor

Huawei işlemci konusunda sıkıntılı bir sürecin içerisine girdi. Kirin işlemcilerinin üretim adresi değişmek zorunda kalacak.

Huawei’nin amiral gemisi akıllı telefonlarının hemen hepsinde yer alan işlemci Kirin. Marka TSMC ile bir ortaklık kurmuş durumda ve bu ortaklık neticesinde kendi işlemcilerini üretiyor. TSMC ile yapılan çalışma, bu zamana kadar olumlu sonuçlar verdi ve telefonların performansları sevildi.

Fakat işler şu sıralar kötü. Bunun nedeni ABD ambargosu. ABD öyle ağır bir ambargo koydu ki Huawei nereye kaçsa orada sorunla karşılaşıyor. Ambargo neticesinde markanın karşı karşıya geldiği yeni sorun TSMC ile üretilen Kirin işlemcinin üretilemeyecek olması.

TSMC ile Anlaşmaya Son Verilecek

ABD ambargosu sonrasında iki firmanın ortaklığı için son gün 15 Eylül olarak açıklandı. Yani 15 Eylül tarihinden sonra Huawei başka bir işlemci üreticisi bulmak zorunda. Bu tarihe kadar verilecek olan tüm işlemci siparişleri ise markaya teslim edilecek.

kirin-2.jpg

Yani Mate 40 için verilen Kirin 9000 serisi işlemciler de teslim edilecek ama bu son teslimat olacak. Sonra TSMC yerine MediaTek ile anlaşılacağı söyleniyor. Kirin işlemcilerden aynı performans alınır mı bilemiyorum ama Huawei büyük bir darbe almış olacak.

TSMC bu alanda en iyi firmalardan bir tanesi. Apple’ın işlemcilerini üreten firmada aynı. Huawei alışılmış olan böyle bir markayı kaybederse, bu gelişme telefonların performansı için de soruna neden olabilir. Çünkü yeni firma ile çalışmanın verdiği amatörlük bunda etkili olacak.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu