Mobil
Trend

Huawei Akıllı Telefon Üretimini Azaltıyor

Huawei akıllı telefon üretimini çok ciddi bir şekilde düşürmek zorunda kalacak. İddialara göre telefon üretimi %80 düşecek.

Huawei için her geçen gün biraz daha kötü bir gelişme yaşanıyor. İddialar o kadar yoğunlaştı ki markanın akıllı telefon sektöründen çekileceği konuşulmaya başlandı. İddialar çok yoğun ve marka açısından üzücü ama bir yandan da kötü haberler de gelmeye devam ediyor.

Bu sefer ortaya atılan iddia ise çok çok önemli bir iddia. Bu kez markanın kaderinin değişeceği bir konu üzerine konuşuluyor.

Huawei, 2021 Yılında Telefon Üretimini Ciddi Oranda Düşürecek

İddialara göre marka telefon üretiminde sıkıntılar yaşamaya başladı. ABD ambargosunun aşılması zorlaştı ve markalar bir bir teknoloji devinden uzaklaşıyor. Uzaklaşmak zorunda kalıyor. Bunun bir yansıması olarak akıllı telefon satışlarında ciddi oranda düşüşler yaşanmaya başlayacağı söyleniyor.

Asıl mesela akıllı telefon satışlarında düşüşler olması değil. Asıl mesela Çinli teknoloji devinin akıllı telefon üretiminde sorunlar yaşayacak olması. İşlemci tedarikçisinde sıkıntı yaşandı ve ABD izin vermedi. Kirin üretimi son buldu. Bunun yanında Google servisleri kullanılamıyor ve Google ile çalışılamıyor. Ayrıca akıllı telefonların diğer parçaları için de tedarik sorunları yaşanıyor. Çünkü ABD izin vermiyor.

huawei.jpg

İşte bu etkilerden dolayı 2021 yılında Huawei akıllı telefon üretimini düşürecek. 2021 yılında toplamda 50 milyon akıllı telefon üretileceği açıklandı. Geçen yıla oranladığı zaman üretim 240 milyon seviyesindeydi. Yani %80’e yakın bir şekilde düşüş söz konusu. Düşüş o kadar ciddi olacak ki bazı pazarlardan Huawei akıllı telefonların çekilmesi gibi bir durum da oluşabilir.

Çinli marka bunun için nasıl bir önlem alacak ya da ABD ambargoları devam edecek mi bilinmiyor. Ama böyle giderse Huawei için işlerin sonuna gelindiğinin sinyalleri yanıyor. Tabii ki bu sadece akıllı telefon bölümü için geçerli.

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu