Mobil

HarmonyOS 2.0 ile Çalışan Akıllı Saat Gözüktü

HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin kullanıldığı akıllı saatler testlere girdi. HarmonyOS 2.0 ile çalışan akıllı saat nasıl bir performans gösterecek?

Huawei akıllı telefonları bir yana akıllı saatlerine yüklenecek gibi gözüküyor. Marka bunun için ilk adımlarını attı. İlk adım yeni akıllı saat Watch GT 2 Pro modelinin tanıtılması oldu. Fakat planlar daha derin. İşletim sistemi açısından da yenilenmiş akıllı saatler bekleniyor. Hatta yeni işletim sistemi HarmonyOS 2.0 ile çalışan bir akıllı saatin görseli de sızdı.

Bu Huawei için de bir ilk olacak. Yeni işletim sisteminin bir akıllı saat içerisinde kullanılması bir yana, Google’a karşı da akıllı saat sektöründe bir adım atılmış olacak.

HarmonyOS 2.0 ile Çalışan Akıllı Saat

Bu akıllı saat modelinin devre kartı üzerinde çalıştığı görülen videoda, saatin HarmonyOS 2.0 işletim sistemini çok iyi kullandığı gözüküyor. Saat üzerine kullanılan arayüz ve açıkçası ekran boyutu bu modelin Watch GT 2 serisine benzediğini gösteriyor.

Yeni bir akıllı saat değil ama eski akıllı saat üzerinde işletim sisteminin denemelerinin yapıldığını anlıyoruz. Uygulama yükleme, uygulamaların bildirimlerini gösterme ve karşı cevap verme gibi işlevleri olacağını anladığımız yeni işletim sisteminin en büyük artısı da zaten bu olacak gibi.

Mevcut işletim sisteminde de hemen hemen aynı destekler sunuluyor ama burada önemli olan kısım uygulama yüklenebiliyor olması. Saatlere uygulama yükleme gibi bir ayrıcalık kazandıracak olan yeni işletim sisteminin, performans konusunda da çok farklı bir yere sahip olması beklenebilir.

Yeni işletim sistemi ile Huawei akıllı saatlerinin testlerinin devam ettiğini anlayabiliyoruz. Saatlerin tam olarak nasıl bir performans göstereceğini ve farklarını öğreneceğimiz zaman ise bu zaman değil. Bunun için bir süre daha Huawei’yi takip etmek gerekiyor. HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin başarılı olması ise sadece akıllı saatler değil, akıllı telefonlar ve hatta tüm Huawei ürünleri için önem arz ediyor.

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu