Çalışmayanlar İçin Emekli Olma Fırsatı

Çalışmayanlar İçin Emekli Olma Fırsatı

Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ya da kendi işini yapan vatandaşlar için isteğe bağlı emekli olma fırsatı veriliyor. 2008 yılından beri verilen bu hak sayesinde çalışmayanlar da emekli olmanın tadına varacak.

Herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ya da kendi işini yapan vatandaşlar için isteğe bağlı emekli olma fırsatı veriliyor. 2008 yılından beri verilen bu hak sayesinde çalışmayanlar da emekli olmanın tadına varacak. 

2.jpg

Nasıl İsteğe Bağlı Sigortalı Olurum?

Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyorsanız, gelirinizin şimdilik size yeteceğini ama ilerde sıkıntı yaşama ihtimalinize karşı emekli olma hayali kuruyorsanız, isteğe bağlı sigorta primi yatırarak emekli olabilirsiniz. Ancak bunun için araban bazı şartlar söz konusudur. 

Zorunlu olarak sigortalı olma gerekçesinin olmadığı bir işte çalışanlar, sigortalılığı kapsamında aylık maaş almayanlar (kendi işinde çalışanlar), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet etme şartını yerine getiren vatandaşlar bu haktan faydalanabilir. Bu şartları taşıyan vatandaşların ayrıca, 18 yaşını tamamlamış ve isteğe bağlı sigorta olma talebiyle SGK’ ya başvuruda bulunmuş olmaları gerekiyor. 

İsteğe Bağlı Sigorta İçin Aylık Kaç Para Ödemek Gerekiyor?

İsteğe bağlı sigortalı olanların en düşük seviyede aylık ödemesi gereken bir tutar söz konusudur. Her sene değişen bu tutar, brüt askeri ücret üzerinden hesaplanır. İsteğe bağlı sigorta primini askeri ücret üzerinden ödemek isteyen vatandaşlar için geçen yıl belirlenen miktar 818,56 TL idi. 2020 yılı için belirlenen fiyat ise 941,76 TL’ye yükseldi. Bu yış ödenecek olan tutarın hesaplaması, 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki, 2943 TL olan brüt askeri ücret üzerinden gerçekleşmiştir. 

Aylık Prim Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

İsteğe bağlı sigorta primi, 5510 sayılı Kanun çerçevesinde düzenlenmiştir. Kanunun 82. maddesine göre belirlenen prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın yüzde 32’si olarak hesaplanır. Bu yüzde 32’lik dilimin ise yüzde 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olarak alınırken, yüzde 12’lik dilim ise genel sağlık sigortası primi olarak alınır. 

İsteğe Bağlı Sigorta Yapılan Alanlar

  • 4B olarak bilinen isteğe bağlı BAĞ-KUR
  • EK 5 tarım SSK
  • Emekli sandığı ile isteğe bağlı ödeme sigortası 
  • Ev hanımları için isteğe bağlı BAĞ-KUR 

 

Formun Üstü

Formun Altı

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.