Akıllı Telefonlara ÖTV Zammı Geldi

Akıllı Telefonlara ÖTV Zammı Geldi

Akıllı telefonlar için uygulanan vergi sisteminde bir değişikliğe gidildi. Bugün ortaya çıkan haberlere göre artık akıllı telefonlar için ödenen ÖTV vergilerinin oranları farklı olacak. Tüm modeller için geçerli olacak olan yeni düzen, fiyatların yükselmesine neden olacak. Özellikle amiral gemisi akıllı telefon modelleri için ciddi oranda zamlar bekleniyor.

ÖTV Zammının Oranı Belli Mi?

Resmi gazete üzerinden yayınlanan karara göre akıllı telefonlar için uygulanan ÖTV oranları yarı yarıya artış gösterdi. Eski sistem olarak bilinen ve şu ana kadar uygulanan sistemde, tüm akıllı telefon modelleri için %25 oranında ÖTV vergisi alınıyordu. Fakat yeni sistemde bu durum tamamen değişiklik gösteriyor.

Yeni düzenlemeye göre oran %50’ye kadar çıkarılıyor. 640 TL ve altı telefonlar için uygulanan %25’lik oranda herhangi bir değişiklik söz konusu değil. 640 ile 1500 TL arasındaki akıllı telefon modelleri için uygulanan ÖTV oranının ise %40 seviyesine çıkarıldığı açıklandı. Arada oluşan fark, telefonların satışını da doğrudan etkileyecek gibi gözüküyor.

ÖTV

ÖTV oranında yapılan bu değişikliğin amiral gemisi modellerini daha net bir şekilde etkileyeceğini belirtmiştik. Öyle ki 1500 TL ve üzeri fiyata sahip olan akıllı telefonlar için ödenen ÖTV oranının %50’ye çıkarıldığı açıklandı. Yarı yarıya artış söz konusu. Oran %25 seviyesinden %50 seviyesine kadar çıkarıldığı için fiyatlarda da ciddi bir artış söz konusu olacak.

Hangi telefonun fiyatının ne kadar değişeceğini hesaplamak mümkün ancak şu an için markalar tarafından da net rakamlar açıklanmış değil. Kararın hemen uygulanmaya başladığını ve yeni akıllı telefon alımlarında belirlenen son oranların kullanılacağını da ekleyelim. Özellikle üst segment modeller için sunulacak olan yeni fiyatları merakla bekliyoruz. Şimdilik bu konuda net bir şey söylemek oldukça zor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.