2020’de Türkiye’de Kaç Telefon Satıldı?

2020’de Türkiye’de Kaç Telefon Satıldı?

2020 yılını arkamızda bırakmamızla birlikte birçok liste, kurum ve kuruluşlar tarafından açıklanmaya başlandı. MOBİSAD, 2020’de Türkiye’de satılan telefon sayısını açıkladı. Bunların yanı sıra 2020 yılı telefon maliyeti de açıklandı.

 

2020 yılını arkamızda bırakmamızla birlikte birçok liste, kurum ve kuruluşlar tarafından açıklanmaya başlandı. MOBİSAD, 2020’de Türkiye’de satılan telefon sayısını açıkladı. Bunların yanı sıra 2020 yılı telefon maliyeti de açıklandı.

Yeni bir yıla girmemizle birlikte 2020’in çeşitli listeleri açıklanmaya başlanıyor. Büyük bir merakla beklenen 2020 telefon satışı nihayet açıklandı. MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Türkiye’de satılan akıllı telefon miktarını açıkladı. Tespit edilen ve yasal olarak satılan telefon sayısı 10 milyon 500 bin olarak belirlendi. Bunların yanı sıra yurt dışından getirilen kayıt dışılarla birlikte 12 milyonu aşabileceği belirtildi. Yani Türkiye’de 2020 yılında 12 milyon telefon alındı.2018-android-phones-696x391.jpg

 

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği olan MOBİSAD 2020 yılına ait akıllı telefon satış miktarlarını açıkladı. Yapılan açıklamalarda Türkiye’de geçtiğimiz yıl 10 milyon 500 bin adet akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2019 yılına göre pek bir değişikliğin olmadığını söylemekte fayda var. Keza 2019’da Türkiye’de 10 milyon 600 bin telefon satışı gerçekleşmişti. Rakamlar oldukça benzer olmasına rağmen yurttaşında telefon için aldığı para 2019 ila 2020 yılları arasında bin lira artış gösterdi.

smartphone.jpg

​​​​​​​
Mustafa Kemal Turnacı gerçekleştirdiği açıklamalarda, 2020 yılında akıllı cep telefonları için 3.600 TL ödeme yapıldığını belirtti. 2019 yılına bakıldığında ise bu fiyat 2.500 olarak belirtiliyor. Bu fiyat farklığının temel sebebi olarak kur farkları gösteriliyor. Mustafa Kemal Turnacı, pandemiden kaynaklı olarak talep düşüklüğü olduğunu belirtti. Bundan kaynaklı olarak ilk aylarda sekteye uğramasına rağmen sonrasında satışlar kendini toparladı ve 10 milyon barajını aştı.​​​​​​​

2021 Yılında Daha Fazla Satış Bekleniyor

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada önümüzdeki yılda daha fazla satış olacağını belirtiyor. Akıllı telefon pazarında da yüzde 5’lik bir yükselişin ön görüldüğünü belirten Turnacu, büyüme olsa dahi satıcıların durumunun pek iç açıcı olmadığını belirtiyor.

en-iyi-android-telefonlar-cepkolik.webp​​​​​​​

Yurttaşların hem iş hem özel hayatlarında verimliği kullanabilmek için kolaylaştırılmış akıllı telefonlara ihtiyacı olduğunu belirten Mustafa Kemal Turnacı, vatandaşların bu telefonlara ulaşabilmesi için düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtiyor. Keza aynı şekilde satıcılar içinde bu durum rahatlayacaktır.

 

Editörün Seçtikleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.