Bilim & Teknoloji

MIT, Nesneleri Hissedebilen Robotlar Üzerinde Çalışıyor

MIT yeni bir yapay zeka geliştirdi. Yeni yapay zekanın yetenekleri neler?

Robot teknolojilerinde çok hızlı bir gelişim söz konusu. Bu alanda sürekli olarak yeni yatırımlar yapılıyor. İnsansı robotlar için en büyük yatırımları yapan adreslerden biri olan MIT, son paylaşımları sonrasında ise ne kadar ileri gittiklerini gösterdi.

MIT’ın Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) içerisinde yapılan yeni araştırmalar ve geliştirilen yeni yapay zeka, ilerlemenin ne boyutta olduğunun göstergesi. Öyle ki araştırma sonuçlarına bakacak olursak, insansı robotlar her an karşımızda olabilir.

MIT Hissedebilen Robot Kolu Geliştirdi

CSAIL’de yapılan araştırmalar sonucunda özel bir yapay zeka geliştirmesi yapıldığı açıklandı. Eni yapay zeka, nesneleri sadece görerek tanımlayabiliyor. Bir nesnenin nasıl hissettirebileceği konusunda veriler elde ediliyor.

Sadece bakarak, nesnenin düz mü yoksa oval mi ya da simetrik mi asimetrik mi olduğu anlaşılabiliyor. Bunun için herhangi bir ek sistem kullanılmıyor. Nesnenin nasıl bir his oluşturabileceğinin ele alındığı yapay zekanın, bir başka artısı daha var.

Bu yapay zeka sistemine bağlı olarak çalışacak özel bir robot kolunun da görsel herhangi bir veri almadan, sadece dokunarak nesneleri keşfetmesi sağlanmış. Nesnelerin bu şekilde keşfedilmesi sayesinde iki duyunun bir araya getirilmesi de mümkün kılınmış.

MIT araştırmacılarına göre bu durumda insansı robotlara oldukça yaklaşılabilecek. Robotların hem görsel hem de dokunsal olarak nesneleri algılayabilecek olması, çevredeki nesnelerin çok daha kolay bir şekilde algılanmasını sağlayacak.

Ayrıca bu değerlendirme sonucunda nesnelerden elde edilen verilerin kullanılabileceğini de ekleyelim. Nesnelerin şekillerini değiştirme ve benzeri durumlar için tüm bu verilerden yararlanma gibi bir durum söz konusu olacak.

MIT tarafından geliştirilen yapay zeka ve robot kolunun henüz geliştirme aşamasının devam ettiğini de ekleyelim. Projenin tamamlanmasından sonra, ortaya nasıl bir teknolojinin çıkacağı merak konusu.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı