Bilgisayar

Microsoft’tan macOS İşletim Sistemi İçin Yeni Uygulama!

Windows 10 işletim sisteminde yer alan Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruma (ATP) çok yakında macOS’te de kullanıcılarıyla buluşacak. Microsoft Defender'ın görevi ise Mac bilgisayarların yazılımlarını koruması olacak.

Microsoft yazılım şirketi Windows bilgisayarları sanal ortamdaki tehditlere karşı korumak amacıyla geçtiğimiz senelerde Windows Defender adlı koruma uygulamasını kendi işletim sistemine göre düzenlemişti. Microsoft yazılım şirketi şimdi de Windows Defender adlı bu koruma programını macOS işletim sistemi platformuna getirmeye hazırlandığını duyurdu.Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruma (ATP) adlı koruma programının macOS işletim sistemi platformuna gelmesiyle birlikte kullanıcılar sanal ortamdaki tüm tehditlere karşı daha korunaklı bir kullanım sağlayabilecek.

Anlaşma ile uygulama kesinleşecek

İki dünya devi Apple ile Microsoft arasında imzalanan işbirliği anlaşmaları sonrası Office uygulamaları olan MS Office Mac App Store’a entegre dilmişti. Office uygulamaları yani MS Office içeriğinde MS Word, Ms Powerpoint, MS Excel, MS Publisher,MS Acsess Veri Tabanı gibi uygulamaları içeriğinde barındıran ve  genellikle Office uygulamalarında kolaylık sağlayan bir paket program olma özelliği taşıyor. İki dünya devi Apple ile Microsoft firmaları arasındaki bu kağıda dökülmüş ilişki Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruma (ATP)’nın macOS’a entegre edilmesiile daha da güçlenecek ve kullanıcılarına daha güvenli, konforlu ve faydalı uygulamalar sunmaları açısından etkili olacak gibi görünüyor.

Uygulama ne işe yarıyor?

Microsoft firması yaptığı açıklama ile Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruma (ATP) aracının macOS’a geleceğini resmi anlamda da duyurdu. Microsoft Defender Gelişmiş Tehdit Koruma (ATP)’ın adını değiştirecek olan Microsoft, yapılan yazılı anlaşma ile  macOS adlı sanal platformunun da  sanal ortamlarda karşılaşılan zararlı uygulamalara karşı korumasını  üstlenecek.

Öncelikle Mac’e uygulamalarına virüs girmez düşüncesinin çok yanlış olduğunu ifade edelim. İşletim sistemleri söz konusu olduğunda hepsinde mutlaka bir sistem açığı vardır. Microsoft, yapılan yazılı anlaşma ile macOS adlı sanal platformunun da sanal ortamlarda karşılaşılan olası zararlı uygulamalara karşı yeni güvenlik yazılımı ile engelleyecek.

Uygulama öncelikle kurumsal alanlarda kullanılacak ardından bireysel kullanıcılara güvenlik hizmeti sağlanacak. Geçmişte yapılan anlaşmaya göre Office uygulamalarının App Store’a girdiğini belirmiştik. Bu uygulamada da benzer bir durum olması bekleniyor.

Etiketler

Gökhan YILMAZ

1980 Trabzon doğumluyum. Yaklaşık 5 yıldır bir kamu kuruluşunda tekniker olarak çalışmaktayım. Teknoloji ve bilim dünyasındaki gelişmeleri yakınen takip etmeyi seviyorum. 2018 yılından itibaren Yorumla.Net için aktif editörlük yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı