Bilim & Teknoloji

Microsoft Yapay Zekası Kanser Teşhisinde Kullanılıyor

Microsoft yapay zeka ile kanser hastaları için önemli bir artı sunuyor. Teşhislerde başarı oranı oldukça yüksek.

Microsoft, geçtiğimiz aylarda yeni bir yapay zeka sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Yapılan duyuru arkasından bu sistemin kanser hastalarını teşhis etmekte kullanılacağı konusunda da bilgiler paylaşılmıştı. Elde edilen bilgiler göre rahim ağzı kanserinin teşhisi için kullanılacak olan sistem, ilk olarak Hindistan’da denenmeye başladı. Bunun nedeni hastalığın en çok görüldüğü ülkenin Hindistan olması.

Her yıl 250 binden fazla kadının ölmesine neden olan kanser türünden hayatını kaybedenlerin 67 bin gibi bir kısmı Hindistan’dan. Bu da ölümlerin en az %25 oranında Hindistan’da gerçekleştiğini gösteriyor.

Bu nedenle ilk denemeleri Hindistan’da yapmayı tercih eden Microsoft, denemelerden istenen başarıyı da almış durumda.

Microsoft

Teşhis Doğruluğu %98

Yapılan testlerin ardından yapay zeka sisteminin bu alanda istenen başarıyı yakaladığı ortaya çıktı. Elde edilen verilere göre yapay zeka, başarı oranında %98’e ulaştı. Hastalığın teşhisinde işlemleri hızlandıran yapay zeka, %98 oranında başarılı ancak henüz mükemmel değil. Şu an geliştirmeleri devam eden ve 1 senedir kullanılan sitem için doktorların yorumları da oldukça olumlu.

Hastalığın teşhisini 4 katına kadar hızlandırdığı açıklanan sistemin, kimi zaman potansiyel kanser hücrelerinin bulunmasına bile olanak sağladığı da gelen bilgiler arasında. Bu yönüyle hastaların hayatının kurtarılmasını sağlayan yapay zeka, şimdiden başarılı sonuçlar vermiş gibi gözüküyor. Microsoft’un bu konuda çalışmaları uzun süre devam edecek.

Etiketler

Turan YALÇIN

1997 İstanbul doğumluyum. Okan Üniversitesi Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü öğrencisiyim. Ulusal bir gazetenin internet sitesinin teknoloji alanında 3 yıldır, Yorumla.Net ailesinde ise 2019 yılının ilk aylarından itibaren haber editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı